Pomníčky a děsivé vzpomínky. Poznejte nejzapadlejší cíp Jizerských hor s temnými skalami a ještě temnějšími příběhy

16. červenec 2020

Jana Římanová s Kateřinou Tomsovou se v šestém dílu série Bludičky vydaly do Jizerských hor. Kačka sem jezdila na dětské tábory a vzpomínky na ně jsou podle ní stejně děsivé a bizarní jako historky spojené s jizerskohorskými pomníčky. Tyhle křížky, pamětní destičky nebo nápisy jsou rozesety v české i polské části Jizerek a o jejich historii se hodně dozvíte v Knize o Jizerských horách od Miloslava Nevrlého.

Právě tuhle knížku, kterou by si určitě měli přečíst všichni, kdo rádi bloumají po lesích a hřebenech Jizerských hor, si na svou výpravu přibalila Jana a taky z ní během cesty pár zajímavostí přečetla. Holky zjistily, že výlet do okolí Frýdlantského cimbuří, kam se v Jizerkách vydaly, by mohl bavit ty, kdo se rádi toulají krajinou o samotě. Za celý den totiž potkaly jen jednoho muže na kole, zachmuřeného lesníka, čápa a ztracenou ponožku.

Dá se dojít na rozhlednu na Smrku v domácích pantoflích? A co Kačku kdysi děsilo na šermířském táboře? To všechno uslyšíte v dalším díle podcastu Bludičky!

Všechny díly Bludiček najdete na webu wave.cz/bludicky a taky se můžete přihlásit k odběru podcastu na wave.cz/podcasty.

autoři: Jana Římanová , Kateřina Tomsová
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.