„Pořád miluju Ježíše Krista.“ O strhující cestě od křesťanství k buddhismu
Nikolaj Ivaskiv je básník, hudebník a zkušený zvukař. Kromě toho má za sebou nedokončené studium evangelické teologie, během kterého si uvědomil, že se s křesťanstvím, a už vůbec ne s konkrétní tradicí v rámci křesťanství nedokáže a nechce zcela identifikovat. V další části volného seriálu Renegades, ve kterém si povídáme s lidmi, kteří opustili nebo změnili svoji víru, popisuje, jak místo toho objevil buddhismus.
Začalo to tím, že se dal na meditaci, aby si zlepšil soustředění. Brzy si jej ale buddhismus získal i svým přístupem ke světu.
O křesťanství ale Nikolaj mluví s velkou láskou. A bylo to právě studium díla německé evangelické teoložky Dorothee Sölle, které mu ukázalo pestrost a různorodost světa spirituality přesahující hranice konkrétních vyznání.
Zajímá vás, jaké proudy buddhismu jsou Nikolajovi nejbližší a ovlivňují ho i jako básníka? Čeho si na buddhismu nejvíc cení? A co si naopak uchoval z křesťanství? Poslechněte si celý pořad!
Související
-
Hergot! Renegades 6: Odcházení od scientologů
V dalším vydání volného seriálu Renegades Hergot! zároveň navazuje na předchozí díl věnovaný scientologické církvi jako takové. Tentokrát se s panem Břetislavem a p...
-
Hergot! Renegades 10: Přijetí ateismu jako zformátování harddisku
Více než po roce je tu další díl našeho volného seriálu Renegades, který reflektuje proměny víry, odchody z církve a náboženského společenství i radikální ...
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.