Pouště, spánková deprivace, hory a lijáky. Cyklista Dan Polman zdolal 5000 km dlouhý Race Across America
Neprofesionální český ultracyklista Dan Polman byl letos v červnu jediným Čechem na 5000 km dlouhém závodě RAAM – Race Across America. Dojel čtvrtý ve své kategorii a vytvořil nejlepší český čas této trasy.
O Race Across America, závodě ze západního pobřeží Spojených států na východní pobřeží, snil Dan Polman se svým podpůrným týmem Ultra Paka Racing Team už dlouho. „RAAM je považovaný za Tour de France ultracyklistiky. Po absolvování Glocknermana (1000 km s převýšením 17.000 metrů) a závodu okolo Rakouska (2200 km a převýšení cca 30.000 metrů) jsem zahrnul Race Across America mezi svoje životní plány a zážitky...“
V roce 2015 mimochodem Dan Polman objel vrcholy všech 14 českých krajů na kole za 98 hodin, o čemž si víc můžete poslechnout tady.
5000 kilometrů, 10 dní, víc než 460 km denně
Kromě tréninku ho čekalo velké množství logistických příprav a hodin plánování a zařizování za počítačem. „Ne při závodě, ale během příprav jsem si říkal, jestli to mám všechno zapotřebí,“ dodává zcela upřímně novopacký ultracyklista, lezec, šéfredaktor časopisu Lidé a hory, který závod s mnoha profesionály absolvoval jako amatér. Do příprav mu navíc zasáhlo zranění – komplikovaná, několikanásobná zlomenina klíční kosti, po které nebylo jasné, jestli Dan Polman vůbec do závodu nastoupí. Nedokázal si po operaci ani zavázat tkaničky u bot. Temné chvilky ale překonal a samotný závod nakonec absolvoval v nejlepším českém čase historie. RAAM vede pouštěmi, kde musel používat chladicí vestu, nastoupal do Skalistých hor a čelil několik dní nadmořským výškám, v části trasy se vyhýbal požárům.
Halucinace z únavy nepřišly. Spánek za jízdy a pád z kola ano
Dal Polman také řešil velké problémy s (ne)spaním a únavou, která samozřejmě snižuje koncentraci. Nejdelší jeho spánek v závodě byl dlouhý 3 hodiny. „Svému tělu dávám za to, co absolvovalo, jedničku. Se spánkovou deprivací se vyrovnalo velmi dobře. Například žádné halucinace, na které mě všichni zkušení ultramaratonci upozorňovali, jsem neměl. Klimbnul jsem ale jednou na kole v docela velké rychlosti, lekl jsem se, strhnul řídítka a spadnul. Naštěstí to klíční kost vydržela a já mohl pokračovat,“ vypráví jednu z přísných historek ze závodu.
Poslechněte si celé vyprávění o nástrahách ultracyklistického závodu a také o neuvěřitelně dojemném přivítání doma v Nové Pace v záznamu pořadu Casablanca.
Související
-
Dan Polman: Objel jsem vrcholy všech 14 českých krajů na kole...
Dan Polman si na sebe upletl bič v podobě projektu Praha – Sněžka ...okolo Česka. Na kole objel nejvyšší body všech 14 českých krajů. Natěžko a bez navigace. Spal j...
-
Víc příprav, míň vybavení. Petr Kosek přešel Apalačskou stezku a má kompletní Triple Crown
Petr Kosek se postupně vydal po 3 nejznámějších amerických dálkových trasách, které dohromady tvoří trojici zvanou Triple Crown. Po pacifické a kontinentální...
-
21letá Peggy Marvanová. Extrémní závody na kole. Tisíce kilometrů a halucinace z vyčerpání
Česká bikerka Markéta Marvanová, přezdívaná Peggy, miluje, když si může sáhnout na dno. Extrémní závody, respekt z přírody i radost z jízdy, hlad i halucinace a t...
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.