Pouště, spánková deprivace, hory a lijáky. Cyklista Dan Polman zdolal 5000 km dlouhý Race Across America

8. červenec 2019

Neprofesionální český ultracyklista Dan Polman byl letos v červnu jediným Čechem na 5000 km dlouhém závodě RAAM – Race Across America. Dojel čtvrtý ve své kategorii a vytvořil nejlepší český čas této trasy.

O Race Across America, závodě ze západního pobřeží Spojených států na východní pobřeží, snil Dan Polman se svým podpůrným týmem Ultra Paka Racing Team už dlouho. „RAAM je považovaný za Tour de France ultracyklistiky. Po absolvování Glocknermana (1000 km s převýšením 17.000 metrů) a závodu okolo Rakouska (2200 km a převýšení cca 30.000 metrů) jsem zahrnul Race Across America mezi svoje životní plány a zážitky...“

V roce 2015 mimochodem Dan Polman objel vrcholy všech 14 českých krajů na kole za 98 hodin, o čemž si víc můžete poslechnout tady.

5000 kilometrů, 10 dní, víc než 460 km denně

Kromě tréninku ho čekalo velké množství logistických příprav a hodin plánování a zařizování za počítačem. „Ne při závodě, ale během příprav jsem si říkal, jestli to mám všechno zapotřebí,“ dodává zcela upřímně novopacký ultracyklista, lezec, šéfredaktor časopisu Lidé a hory, který závod s mnoha profesionály absolvoval jako amatér. Do příprav mu navíc zasáhlo zranění – komplikovaná, několikanásobná zlomenina klíční kosti, po které nebylo jasné, jestli Dan Polman vůbec do závodu nastoupí. Nedokázal si po operaci ani zavázat tkaničky u bot. Temné chvilky ale překonal a samotný závod nakonec absolvoval v nejlepším českém čase historie. RAAM vede pouštěmi, kde musel používat chladicí vestu, nastoupal do Skalistých hor a čelil několik dní nadmořským výškám, v části trasy se vyhýbal požárům.

Ultracyklista Dan Polman zdolal 5000 km dlouhý Race Across America

Halucinace z únavy nepřišly. Spánek za jízdy a pád z kola ano

Dal Polman také řešil velké problémy s (ne)spaním a únavou, která samozřejmě snižuje koncentraci. Nejdelší jeho spánek v závodě byl dlouhý 3 hodiny. „Svému tělu dávám za to, co absolvovalo, jedničku. Se spánkovou deprivací se vyrovnalo velmi dobře. Například žádné halucinace, na které mě všichni zkušení ultramaratonci upozorňovali, jsem neměl. Klimbnul jsem ale jednou na kole v docela velké rychlosti, lekl jsem se, strhnul řídítka a spadnul. Naštěstí to klíční kost vydržela a já mohl pokračovat,“ vypráví jednu z přísných historek ze závodu.

Poslechněte si celé vyprávění o nástrahách ultracyklistického závodu a také o neuvěřitelně dojemném přivítání doma v Nové Pace v záznamu pořadu Casablanca.

autor: Pavel Sladký
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.