Prague Hacks: Hackhathon a otevřená data pro všechny

03715984.jpeg
03715984.jpeg
Minulý víkend se v Praze konal hackerský maraton Prague Hacks. Vzniklo 11 aplikací, které usnadňují obyvatelům Prahy přístup k rozličným informacím o městě, ve kterém žijí, díky takzvaným „otevřeným datům“. Do studia Radia Wave dorazil jeden z organizátorů akce Michal Tošovský z Fondu Otakara Motejla a autoři vítězného projektu Real Reality Michal Bernard, Ivo Šmíd a Lukáš Marek.

Pro ty, kteří neví, co jsou otevřená data, Michal Tošovský hned na úvod vysvětlil: „Je to způsob publikování informací veřejné správy, tak, aby informace byly dostupné komukoli a využitelné prakticky neomezeně. Mohou posloužit k tomu, aby se mohla veřejná správa společně s byznys sektorem a veřejností podílet na správě věcí veřejných, protože to je nejefektivnější způsob, jak se starat o to, co se kolem nás děje.“ Akce typu Prague Hacks jsou podle Tošovského jedinečnou možností prezentovat široké veřejnosti využití otevřených dat.

Vítězem letošního hackhatonu se stala aplikace Real Reality, která u nemovitostí vyhledávaných na webových stránkách realitních kanceláří zobrazí informace k možnostem parkování, stavu ovzduší, hlukové zátěži nebo dopravní obslužnosti v okolí. Jak se zrodil nápad na aplikaci? „ Mě to napadlo, protože jsem takovou věc řešil, když jsem hledal nějaké místo, kde chci bydlet. Rešerši jsem musel dělat sám“, vysvětluje jeden ze tří autorů aplikace.

Jedná se o prototyp, jehož další vývoj ještě chvíli potrvá, nicméně i tak je zřejmá využitelnost a potenciální široký dopad služby, protože jednoduchým způsobem dokáže doplnit už existující služby realitních kanceláří a současně umožní uživatelům ověřit správnost a pravdivost informací, uváděných samotnými prodejci realit. Všech 11 aplikací je dostupných na nově vzniklém pražském dashboardu na stránkách http://dashboard.praguehacks.cz/.