Přátelství jako symbol naslouchání a pomoci proti útlaku. Jak vznikal námět seriálu Reakce?
„To, co mě na téhle příležitosti lákalo, je, že jde o hranou tvorbu, která může poukázat na nějaký princip,“ uvádí příběh seriálu Reakce autorka námětu Marie-Luisa Purkrábková. Postavy Lery a Maxe na ploše vznikajícího přátelství nás tak provedou školním prostředím, ve kterém se setkáme s různými formami diskriminace.
„Je to škála různých projevů útlaku a sexuální násilí je extrém, ale těch stupňů je víc,“ vysvětluje Marie-Luisa aspekty, které tvarují celý příběh a nechávají hlavní postavy potýkat se s různými problémy.
I přesto, že je seriál hraný a příběh je fiktivní, dotýká se zásadních otázek sounáležitosti a pozornosti. „Média a internet jsou plné skandálních příběhů. Chtěla jsem to vzít trochu odjinud, zaměřit se na perspektivu, která tolik pokrytá není,“ říká autorka o tématech jako empatie, reflexe a pomoc.
Čtěte také
Kontext, který často medializovaným kauzám chybí, tak celou situaci může víc přiblížit, ukázat její odstíny a širší spektrum důsledků. Hlavní postavy, které mají samy zkušenost s nějakou formou útlaku nebo přehlížení, se začnou zabývat příběhem neznámé spolužačky. Tenhle motiv pak odkryje komplexní strukturální problém, který si lze představit v libovolné škole nebo instituci.
„Rozhodně tam od začátku byla snaha vytvořit nějaký pozitivní příklad, jak se k určitým situacím stavět, že je nebudeme přehlížet, i když by nám mohly být jedno,“ dodává Marie-Luisa Purkrábková o svém záměru.
Jak vystoupit z role aktivistky a uzavřít jedno životní téma ve své kariéře se dozvíte v rozhovoru.
Související
-
„Už se to nedalo vydržet.“ Pusťte si podcast Reakce o zneužívání na vysoké škole
Co se stane, když dva kamarádi přestanou zavírat oči před sexuálním zneužíváním na vysoké škole a rozhodnou se změnit systém? Poslouchejte podcastový seriál Reakce!
-
Potřeba zranit tam většinou není. Bývá to chování naučené doma, říkají o původu násilí psychologové
Psychologové Aneta Zápotocká a Jiří Ammer popisují spolupráci na scénáři seriálu Reakce. „Bylo pro mě důležité ukázat pohledy všech stran,“ říká odbornice.
-
Osvěta, prevence, dialog. Studentské spolky a vedení univerzit řeší zneužívání moci na školách
Johana Jurášová ze studentské platformy Nahlas Brno a ombudsmanka Univerzity Karlovy v Praze Kateřina Šámalová se zamýšlí nad reflexí mocenských vztahů na akademické půdě.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.