Před dvaceti lety se lidé styděli za to, že ke mně chodí, říká psychiatr Tomáš Rektor

19. květen 2023

Český rozhlas oslavil 100 let vysílání na našem území. V Diagnóze F jsme tuto příležitost využili k ohlédnutí za tím, jak se v čase proměňuje způsob informování o duševním zdraví nejen v médiích, a také, jaký vliv to má na lidi, kteří se s duševními poruchami potýkají.

„Za dobu, co dělám psychiatrii, se obraz duševních poruch u veřejnosti výrazně změnil. Lidé, kteří ke mně chodili před dvaceti lety, se styděli za to, že ke mně chodí,“ říká psychiatr Tomáš Rektor. Vzpomíná například na muže, který to, že dochází na psychoterapii, vydával za svou pravidelnou docházku na masáž. Vliv médií na to, jak společnost vnímá lidi s duševními obtížemi je podle něj „obrovský a naprosto zásadní“.

Čtěte také

Popularizace témat souvisejících s duševním zdravím není jen otázkou posledních let a obsahem populárních podcastů. Například současná dramaturgyně Diagnózy F Terezie Jirásková dostala před časem za svou předchozí redaktorskou práci v této oblasti mezinárodní ocenění.

Kvalitní a dostupné informace, například ve formě podcastů, považuje Rektor za dobrý zdroj a inspiraci nejen pro své pacienty. „Mí mladší pacienti Diagnózu F často poslouchají a mnohdy je to nějakým způsobem přimělo zamýšlet se nad sebou a začít na sobě pracovat.“

Zároveň upozorňuje, že sebediagnostika podle informací na internetu nemusí být dostačující. „Je dobře, když si člověk, třeba na základě informací z médií, uvědomí, že něco není v pořádku a rozhodne se vyhledat odbornou pomoc,“ dodává lékař.

Poslechněte si celý rozhovor v Diagnóze F!

autor: Adéla Paulík Lichková
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.