Před pubertou nejvýš dvě hodiny u počítače denně. Dětem hrozí problémy s pamětí i závislost

23. říjen 2017

Dlouhodobé vysedávání u počítače může způsobit poruchu pozornosti a online přátelství zase narušit schopnost rozpoznávat emoce u druhých lidí. Dítě, které komunikuje výhradně on-line, může mít třeba problém rozeznat ironii.

„Do tří let se nedoporučuje používat technologie vůbec. Dítě by se mělo rozvíjet pohybově, v reálných vztazích s druhými lidmi,“ říká Lucie Essenza, psycholožka působící v institutu Re:Life, která se specializuje na léčbu závislostí. Děti do tří let podle ní z technologií nic nemají, protože nejsou schopny přeložit 2D obraz do reálného života. Technologie by se do života dítěte měly pomalu uvádět ideálně až ve školním věku.

Řešením podle odborníků ale není ani úplné zakazování moderních technologií. K tomu, aby si dítě vybudovalo k technologiím zdravý vztah, je potřeba být mu průvodcem. Lucie Essenza říká, že by rodič neměl být pro dítě drábem, měl by ale rozhodně dávat pozor, co ratolest na počítači dělá. Když se potomek dostane do puberty, rodiče už v tomto ohledu mnoho nezmohou. „Musí už prostě tomu dítěti dát odpovědnost. Zejména tedy od patnácti let výš. To, co může rodič dělat, jsou takové ty bezpečnostní zámky nebo časovače na internet, kdy třeba zakáže stránky s nebezpečným obsahem,“ vysvětluje psycholožka.

Vysedávání u počítače může být často spojené i s obezitou dětí. „Rodiče jsou zvyklí házet tu vinu, že dítě nesportuje, na učitele a vůbec na vzdělávací systém. Já jsem toho názoru, že chyba je v rodičích, protože v dnešní době je daleko snazší dítě odkázat k mobilu nebo k počítači, než mu vymyslet nějakou aktivitu,“ říká Zdeněk Ledvina, předseda komise bojových sportů České asociace univerzitních sportů. Podle Ledviny nemusí jít hned o vrcholový sport, důležité je si s dětmi jít třeba zaplavat nebo vyrazit na výlet.

Článek je převzat ze stanice ČRo Plus.

Spustit audio