Pro planetu dělejte cokoli, hlavně něco dělejte, říká klimatická delegátka OSN Kateřina Špalková

2. červenec 2024

„Jako klimatická delegátka se snažím lobbovat za zájmy mladých, vystupovat v rámci jednání OSN a snažím se protlačit agendu, která je prospěšná pro mladé lidi,“ popisuje své působení nově zvolená mladá delegátka OSN Kateřina Špalková. V rozhovoru pro Radio Wave přiblížila své působení a cestu ke klimatické politice, i jak vnímá současnou informovanost veřejnosti.

„Hlavní klimatická konference se koná v listopadu v ázerbajdžánském Baku, kde se sejdou veškeré státy OSN a vyjednávají všechny své klimatické cíle,“ přibližuje nejen své působení mladá delegátka. „Na červnové konferenci v Bonnu zase probíhají přípravné expertní jednání, na kterých ČR zastupují experti z Ministerstva životního prostředí.“

A jak vnímá osobní i kolektivní zodpovědnost týkající se klimatických otázek? „Svou pozici neberu jako nátlak, nemyslím si, že se od nás čeká, že bychom to zlomili a prosadili úplně všechny body. Jde o dialog a přidanou hodnotu,“ říká Kateřina. „Veřejnou informovanost, co se týče klimatu, nevidím momentálně úplně dobrou. Moje rada by zněla dělejte cokoliv, hlavně něco dělejte.“

Jaká vede cesta k pozici delegátky OSN? Co všechno se řeší na klimatických konferencích? A jaké povinnosti funkce obnáší? Poslouchejte v rozhovoru.

autor: Karel Vladyka
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.