Proč se vracet do „normálu“? Online komunikace stírá sociální rozdíly, říká psycholog Dalibor Špok
Kvůli současné situaci jsme si byli nuceni osvojit komunikaci na dálku. Ať už se jedná o telefonování nebo videohovory, některým z nás to jde snadno, jiní se z toho cítí dost nesví. O tom, co dobrého přinesla současná situace, si povídala Hana Řičicová s psychologem Daliborem Špokem.
„Spoustě z nás chybí experimentální postoj k nám samotným. Přece to není tak, že si sednu, nasadím sluchátka a už s tím nejde nic dělat. Můžu si zkusit sednout jinam nebo jinak, na pracovní hovor se obléknout jinak než na konverzaci s přáteli, a to může mít rozhodující vliv na pocit z online komunikace. Musím si to ale najít a dát tomu čas,” radí Špok.
Kromě spousty negativních dopadů nám krize přinesla i překvapivá zjištění, která Špok hodnotí veskrze pozitivně. Řadu úkonů, kvůli kterým jsme byli zvyklí jezdit do práce, zvládáme online, proč si tedy držet drahou kancelář v centru města, žít v bytě s vysokým nájmem nebo denně dojíždět do zaměstnání, když stačí internetové připojení? „Navíc je online komunikace perfektním nástrojem pro vyrovnávání sociálních rozdílů nebo jakýchkoli znevýhodnění,”
Čtěte také
V eseji A New World Through My Window pro The New Yorker píše polská spisovatelka Olga Tokarczuk, že nezažívá krizi spojenou s izolací. Její introvertní já prý konečně dostalo prostor. Také na různých serverech v současnosti čteme, že současná situace může nahrávat třeba osobám trpícím úzkostí. Necítí se provinile z pocitu, že chtějí trávit čas doma či o samotě. „Úzkost také často souvisí s pocitem nedostatku kontroly, do takových situací se na rozdíl od pobytu ve společnosti či jízdy v tramvaji ve svém prostředí nedostáváme.” uzavírá Špok.
Jak podle psychologa Dalibora Špoka funguje online terapie a v čem se od běžné liší? A proč je pro některé z nás online komunikace více vysilující? Poslechněte si celý rozhovor.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka