Co studovat? Zkoušejte. Na to, abyste si našli partnera, vám taky nestačí dvě rande, říká psycholog

21. leden 2021
V klidu

Co je pro mě ten pravý studijní obor a co je ta pravá práce? „Základní chyba je, když si chceme obě tyto otázky zodpovědět najednou,“ říká v novém díle série V klidu psycholog Dalibor Špok. „Otázka, co se školou, kterou zvažuju studovat, budu moct jednou dělat, je komplikovaná a zbytečně nás blokuje. Podsouvá nám teorii, že škola je jen přípravou na povolání. Tak to dneska už vůbec není,“ dodává.

„Devadesát procent oborů můžete začít dělat bez specializovaného studia: Když vás daná činnost bude bavit a budete v ní dobří, vzdělání si doplníte,“ říká Špok, který je autorem workshopu Hledám své povolání. Upozorňuje i na to, že studium je důležité – má i jiné zásadní role než jen naučit nás obor.

V klidu (Dalibor Špok)

„Díky škole poznáváte svět, kultivujete svou osobnost, navazujete vztahy, něco zažijete. To, co studujete, už tak důležité není. I absolvent klasické filologie může být bohatým obchodníkem nebo úspěšným programátorem,“ říká psycholog.

Jak poznat „ten svůj“ studijní obor? „Zkoušejte to. Poznávejte nová prostředí, nenechte se svázat obavou, že vás to tam nebude bavit. Na to, abyste si našli životního partnera, vám taky nestačí dvě rande,“ dodává Špok.

Co vás bavilo, když jste byli dětmi? Co vám šlo na základce? „Dospělí často rozvíjejí něco, co rádi dělali jako děti. Pokud to nerozvíjeli, cítí často silnou touhu se k tomu vrátit,“ říká psycholog. Poslechněte si celý díl V klidu.

Spustit audio

Související