Prodavač v Desce týdne: Signály ze stanice Malý ráje

18. únor 2014

Prodavač jsou teď kapela, hrají elektro-pop a vůbec se za to nestydí. Nechápou ho jako nadávku, ale je to pro ně svoboda. Na labelu Starcastic jim vychází debutová deska Malý ráje, na níž se vyznávají z každodennosti.

Od chvíle, kdy Prodavač vydal první EP Duchové, uplynuly už skoro tři roky a hodně se toho pro něj změnilo. Především to, že se o něm nemluví v jednotném, ale v množném čísle. Jsou teď totiž kapela. Zpěvák Pavel Kabelík, kterého všichni znají spíš jako Šampona, se na první nahrávce v textech vypsal z nahromaděné frustrace a klaustrofobie maloměsta. Na debutové desce pokračuje v autoterapii elektro popem, Malý ráje mají být únikové cesty všedního dne – třeba přemýšlení nad smyslem věcí při cestě vlakem do práce v prvním tracku Tichá pošta.

Petr Klouček alias Peklo se výrazně podepsal už na prvním épéčku, které se nahrávalo v jeho dnes již neexistujícím studiu. Peklův přínos pro kapelu je hodně znát a spolu s Klukem na bicí a Honzou Stejskalem na basový syntezátor Prodavače i při koncertech posouvají o hodně dopředu.

S láskou, důvěrou nebo pokorou jako tématem se pracuje o dost hůř než třeba s nenávistí a rozchodem. Protože ať chcete, nebo ne, vždycky se pohybujete na hraně patosu. Prodavač si musí dávat o to větší pozor kvůli hudební platformě, kterou si vybral, ale i tohle dokáže spolehlivě vyvažovat. Každý z osmi tracků, z nichž pár už nějakou dobu hrávali na koncertech, má hitový potenciál. Nejchytlavější jsou rozhodně Signály a „manifest za lepší svět“ – skladba Malý ráje, k níž vznikl i minimalistický klip z dílny výtvarnice Joanny Jurczak (dělala také už dřív videa pro Sporto). Nebo druhý track Šetřim slova pomáhající definovat soukromý vesmír, ve kterém je přátelství pevná půda pod nohama.

03064372.png

Malý ráje jsou introvertní sondou každodennosti od kapely, která hraje elektro-pop, ale vychází z punkové scény. Je to trochu paradox, ovšem stejně tak si s popem primárně nespojíte ani uzavřenost do sebe. Prodavač nevyhlíží velká pódia, ale jak sami říkají – pár bláznů, kterým se bude jejich muzika líbit. Debutová deska drží pohromadě, není těžkopádná. A budete si ji chtít pouštět pořád dokola, stejně jako ráno co ráno vstanete do procesu.

Hodnocení: 90 %
Prodavač – Malý ráje (Starcastic, 2014), 32 minut

Čtěte také

autor: Miloš Hroch
Spustit audio