Punk pokrokovosti. Výlet po epicentrech nezávislé a DIY hudby v současném Polsku

15. leden 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zawody

Polské punkové a DIY scéně jsme se ve Špíně už věnovali a pravidelně se tam vracíme i v rámci novinek. A protože se to na místním punkovém podloží jen hemží kapelami, na které bychom možná ani neměli šanci narazit, pozvali jsme si tentokrát do studia Pawla Adamiaka, aktivní postavu scény v Poznani, který se nedávno přestěhoval do Prahy. Ten si pro nás připravil velmi obsáhlý playlist, aby nám vytvořil vhled do dění v polském punku za loňský rok.

V prvním díle o polské punkové scéně jsme to vzali poměrně zeširoka a začali naši pouť už v 80. letech, kdy působila kapela Siekiera a jezdilo se na festival v Jaroczyně. Tehdy byla místní scéna v lecčem průkopnická, a tak nás pochopitelně zajímalo, jestli se nějaký spirit osmdesátek zachoval a přetrvává dodnes. Což potvrdila hned první kapela Hände z Varšavy, která tvoří právě v duchu post-punkového zvuku Siekiery.

Dalším podobným příkladem jsou například Jad, kteří jsou rozkročení mezi Varšavou a Gdyní. „Jad navazují na brutální hardcore-punkovou polskou klasiku z 80. let. Zpívají v polštině a navazují právě na atmosféru poloviny osmdesátek na festivalu v Jaroczyně a je to asi jedna z nejzajímavějších kapel, které v současnosti v Polsku působí,“ přiblížil nám Pawel, proč vybral právě Jad. Kromě post punku a přísného hardcore punku došlo i na pořádnou dávku neocrustu, a dokonce i po delším čase zazněl ve Špíně straight edge hardcore.

V poslední době podle Pawla nejvíce živá a aktivní scéna ve Varšavě, nicméně silná punková základna je například i v Gdyni nebo na Slezsku. Odtud pochází i mladá politická kapela Zawody hrající poctivý oldschoolový emocore. Nevynechali jsme ani Poznaň, kde se nachází jeden z nejstarších polských squatů Rozbrat. Z Poznaně pochází i sám Pawel a působí tam hned v několika kapelách – Løvte a Astrid Lindgren jsme si ve Špíně i pustili.

Která polská kapela se dostala do oficiálního soundtracku počítačové hry Cyberpunk 2077? Jak je na tom straight edge hardcore v Polsku a kde jsou jeho ohniska? Jak vznikla nahrávka Rozbrat Punx a jak moc je tento squat pro místní komunitu důležitý? Je polská DIY scéna homogenní nebo se do ní nějak promítají vlny emigrací ze sousedního Běloruska? Poslechněte si celou Špínu o současné polské nezávislé scéně!

Playlist:

Hände – Armia
Astrid Lindgren  Kryjówka
Deszcz  Weles
Løvte  Close the Door
Wrong  Panic Attack
Zawody  Zakażenie
Protein  In Between
Care  The Edge
The Throne  Las
SKÄM  Nie ma jedności
Jad  Pętla
Embitter  Echoes
Rozbrat Punx  Hymn miłości (cover Guernica Y Luno)

Spustit audio