Punk pokrokovosti. Výlet po epicentrech nezávislé a DIY hudby v současném Polsku
Polské punkové a DIY scéně jsme se ve Špíně už věnovali a pravidelně se tam vracíme i v rámci novinek. A protože se to na místním punkovém podloží jen hemží kapelami, na které bychom možná ani neměli šanci narazit, pozvali jsme si tentokrát do studia Pawla Adamiaka, aktivní postavu scény v Poznani, který se nedávno přestěhoval do Prahy. Ten si pro nás připravil velmi obsáhlý playlist, aby nám vytvořil vhled do dění v polském punku za loňský rok.
V prvním díle o polské punkové scéně jsme to vzali poměrně zeširoka a začali naši pouť už v 80. letech, kdy působila kapela Siekiera a jezdilo se na festival v Jaroczyně. Tehdy byla místní scéna v lecčem průkopnická, a tak nás pochopitelně zajímalo, jestli se nějaký spirit osmdesátek zachoval a přetrvává dodnes. Což potvrdila hned první kapela Hände z Varšavy, která tvoří právě v duchu post-punkového zvuku Siekiery.
Dalším podobným příkladem jsou například Jad, kteří jsou rozkročení mezi Varšavou a Gdyní. „Jad navazují na brutální hardcore-punkovou polskou klasiku z 80. let. Zpívají v polštině a navazují právě na atmosféru poloviny osmdesátek na festivalu v Jaroczyně a je to asi jedna z nejzajímavějších kapel, které v současnosti v Polsku působí,“ přiblížil nám Pawel, proč vybral právě Jad. Kromě post punku a přísného hardcore punku došlo i na pořádnou dávku neocrustu, a dokonce i po delším čase zazněl ve Špíně straight edge hardcore.
V poslední době podle Pawla nejvíce živá a aktivní scéna ve Varšavě, nicméně silná punková základna je například i v Gdyni nebo na Slezsku. Odtud pochází i mladá politická kapela Zawody hrající poctivý oldschoolový emocore. Nevynechali jsme ani Poznaň, kde se nachází jeden z nejstarších polských squatů Rozbrat. Z Poznaně pochází i sám Pawel a působí tam hned v několika kapelách – Løvte a Astrid Lindgren jsme si ve Špíně i pustili.
Která polská kapela se dostala do oficiálního soundtracku počítačové hry Cyberpunk 2077? Jak je na tom straight edge hardcore v Polsku a kde jsou jeho ohniska? Jak vznikla nahrávka Rozbrat Punx a jak moc je tento squat pro místní komunitu důležitý? Je polská DIY scéna homogenní nebo se do ní nějak promítají vlny emigrací ze sousedního Běloruska? Poslechněte si celou Špínu o současné polské nezávislé scéně!
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.