Quest recenzuje Gravity Rush 2: Stav beztíže je krásný, ale ne pro každého

1. únor 2017

S některými hrami je to složité. Líbí se vám, baví vás a bez výčitek u nich strávíte desítky hodin. A přesto na ně nebudete pět ódy, protože zkrátka víte, že nesednou každému. Gravity Rush 2 je toho učebnicovým příkladem.

Akční dobrodružství Gravity Rush se zrodilo před 5 lety na dnes již odepsaném handheldu PlayStation Vita. Z dnešního pohledu jde možná o vůbec nejlepší hru, která se na přenosné konzoli objevila. Ani ona bohužel nedokázala Vitu zachránit. Není se tak čemu divit, že druhý díl už vychází exkluzivně pro domácí PlayStation 4. Byť hra pořádně nabobtnala, pořád je znát, že původně zakořenila na handheldech.

Napovídá tomu i způsob vyprávění příběhu. Namísto pěkně sestříhaných 3D filmečků hra využívá klasických komiksových stripů, které sice vypadají dobře a k celkové stylizaci hry sedí, ale vůbec nedokáží příběh prodat. Daleko větším problémem je fakt, že pokud jste o první Gravity Rush ani nezavadili, pak se v tom druhém ihned ztratíte. Nikdo vám totiž nevysvětlí, proč se děje, co se děje. Krátká sekvence shrnující děj původní hry by bohatě stačila, takhle jsou nováčci ochuzeni o velkou část zážitku. Příběh naštěstí není tím hlavním důvodem, proč by vás Gravity Rush 2 měl zajímat.

Většinu času strávíte v kůži mladé hrdinky Kat, které se příznačně přezdívá Gravity Queen. Tahle holka poroučí gravitaci a na tom je celá hra postavená. Schopnost „létat“ se Kat obzvlášť hodí, protože svět Gravity Rush 2 je poskládán z mnoha levitujících ostrovů. Udržet dlouhodobě zábavnou hru, která vám umožňuje dostat se prakticky kamkoliv velmi snadno a rychle, je ovšem výzva, se kterou se vývojáři ne vždycky dokáží popasovat.

Ačkoliv je Gravity Rush 2 krásná hra s téměř bezvadně vyladěnou hratelností, poměrně často nudí. První 2 hodiny jsou hrátky s gravitací vzrušující a svěží, ale poměrně brzy se z nich stane prachobyčejný herní mechanismus, díky kterému bez většího namáhání překonáte skoro každou překážku. Obtížnost se v průběhu hraní paradoxně spíš snižuje. Kat totiž ve velkém sbírá cenné růžové krystaly a za ty si může vylepšit svoje schopnosti. Získá tak třeba zajímavější bojové chvaty, zvládne po nepřátelích vrhat víc harampádí a větší silou nebo se naučí lépe hospodařit se svou energií. Nic z toho nepotřebujete, jen vám to usnadní a zpestří průchod hrou.

Hlavní příběhovou linkou se prokoušete zhruba za 15 hodin, a pokud vám hra sedne, pak uvítáte, že nabízí desítky vedlejších misí a výzev. Ty sice neskrývají nic překvapivého, ale zabaví úplně stejně dobře jako hlavní úkoly. Komu bychom Gravity Rush 2 doporučili? Všem, kdo mají rádi jednodušší hry s tradičním game designem. Dvojka je ve všech ohledech větší a propracovanější než jednička, de facto jde ale pořád o stejnou hru. Nenáročnou, místy repetitivní, ale velmi poctivou a kvalitní. Vůbec nejlíp nakonec uděláte, když si z PlayStation Store stáhnete bezplatnou demoverzi. Za nás je to na 5 bodů ze 7, s malým plusem.

03790113_2.jpeg

K recenzi Gravity Rush 2 jsme v novém Questu připojili povídání o nezávislé stylovce imprint-X a vzpomínání na Final Fantasy VII. Rozebrali jsme také nedávné vystoupení šéfa Valve Gabea Newella na Redditu.

autoři: Jaromír Möwald , Lukáš Kunce
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.