S dogecoinem až na Měsíc. Parodická kryptoměna žije díky memům

17. květen 2021
Fenomem

Svět se ještě pořád nemůže rozhodnout, jestli je Elon Musk kladný hrdina nebo záporák. Americký miliardář nicméně rád hraje na obě strany – v komediálním skeči televizní stanice Saturday Night Live se minulou neděli představil v roli Waria, padoucha z videoher společnosti Nintendo. V následném rozhovoru v SNL došlo i na parodickou kryptoměnu dogecoin, o které Musk často tweetuje a za jejíž nečekanou popularitu je zodpovědný.

Kryptoměně propůjčil tvář pejsek Doge ze stejnojmenného internetového memu a vůbec je se scénou internetového humoru spojená. Fotka roztomilého pejska rasy šiba-inu doplněná hláškami ve vysmívaném fontu Comic Sans a mizerné angličtině se stala jedním z nejpopulárnějších memů roku 2013. Nejspíš nikdo však nečekal, že o něm budeme mluvit ještě o osm let později.

Dogecoin meme

Dogecoin se stal něčím na způsob internetového memu kryptofinanční scény, ale jeho úspěchy jsou reálné. Letos už například stihl vyskočit o neuvěřitelných 15 000 procent. Minulý týden Musk oznámil, že jeho kosmická agentura SpaceX plánuje výpravu na Měsíc, která se kompletně zaplatí v dogecoinu. Tady to vypadá, že hranice mezi memovým vtipem a realitou tak nějak splývají.

Poslechněte si aktuální vydání rubriky Fenomem a zjistíte, proč Elon Musk hraje ve skeči americké televize záporáka, kde se vzala kryptoměna dogecoin a co má společného se světem memů. Kdo nevěří, že jamajský bob zvítězí? A podívá se roztomilý pes rasy šiba-inu na Měsíc?

Dogecoin meme

Dogecoin meme
autor: Karel Veselý
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.