S Tomášem Tožičkou o Jednotě bratrské: Misie proti otroctví a rasismu
Z utlačované skupinky křesťanských radikálů, kteří vzešli z kvasu české reformace, se stala celosvětová církev, která má své věřící od Grónska po jižní Afriku. O historii Jednoty bratrské, ale hlavně o jejím misijním úsilí a způsobu, jakým ovlivnila Nelsona Mandelu a současné strategie rozvojové spolupráce, jsme mluvili s Tomášem Tožičkou. Ten vystudoval evangelickou teologii a rozvojové spolupráci se dlouhodobě prakticky i teoreticky věnuje.
Obnovená Jednota bratrská vznikla z emigrantů z moravského Fulneku, kteří unikli před habsburskou rekatolizací a usadili se v Saskému Herrnhutu pod ochranou hraběte Zinzendorfa. Odtud brzy začali bratří cestovat se svým misijním posláním do celého světa. Prvním misionářem byl Georg Schmidt, který se v 18. století vydal do Jižní Afriky. „Nejenže se tam snaží šířit evangelium, ale dělá i to, čemu dnes říkáme rozvojovou hantýrkou transfer technologií nebo technologická asistence,“ popisuje různé aspekty bratrské misie Tomáš Tožička. „Základním specifikem jeho přístupu, ale i jeho následovníků, bylo ovšem to, že k místním lidem přistupovali jako k sobě rovným,“ pokračuje Tožička.
To se projevilo v boji proti rasismu a otroctví, ve kterém se Jednota angažovala, když například pomáhala sbírat peníze na výkup otroků nebo po zrušení otroctví poskytovala bývalým otrokům azyl. Své místo sehrála i během apartheidu v Jihoafrické republice ve 20. století, kdy stála na straně bojovníků proti apartheidu a skrze své sítě o situaci na místě informovala svět. To také přimělo Nelsona Mandelu, aby později přejmenoval prezidentský palác podle osady založené bratrskou misií na Genadendal, tedy Údolí milosti.
Chcete vědět, jak vypadá bratrská misie dnes a jaká je role církví v současné rozvojové pomoci? Nebo slyšet úryvky z bratrských deníků z jejich grónské misie? Poslouchejte celý pořad.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.