Sebevražedný podzim: Proč se děti zabíjejí?

17. listopad 2011

Muži páchají více dokonaných sebevražd, ženy mají „na kontě“ více pokusů o sebevraždu. Děti a adolescenti tento trend tiše kopírují. Důvodem k tomu, že se dítě pokusí o sebevraždu, může být šikana ve škole nebo hádka se spolužákem, po které má pocit, že je na světě úplně samo. A nebo prostě „jen chce jít za maminkou do nebe“.

Riziko dětských pokusů o sebevraždu spočívá mj. v tom, že děti nejsou vždy schopny reálně nahlédnout nebezpečnost nástrojů, které zvolí pro svůj suicidální pokus. Pokud je pak takový pokus realizován několika tabletkami vitamínů, může být snadno okolím podceňován. Jeho nebezpečnost se tím však nijak nezmenšuje.

O sebevraždách dětí a adolescentů, o osmiletém chlapci, který se pokusil zabít, o souvislostech sebepoškozování a suicidálního chování a také o fámách a mýtech, které o sebevraždách kolují, jsem si povídala s psychiatrem Jiřím Koutkem.

MUDr. Jiří Koutek, primář Dětské psychiatrické kliniky 2. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol, spoluautor knihy Sebevražedné chování.

Literatura:
J. Koutek, J. Kocourková: Sebevražedné chování

Odkazy:
Dětská psychiatrická klinika UK 2. LF a FN Motol
Dětské krizové centrum
Krizové centrum pro děti, dospívající a rodinu, Spondea o.p.s.
Dětské krizové centrum, Adra, o.s.
Krizové centrum pro děti a dospívající

autor: Adéla Paulík Lichková
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.