Sinolog Filip Jirouš: Čína proměnila muslimskou provincii v digitální totalitu
Nikoho asi nepřekvapí, že čínská komunistická strana nemá v oblibě náboženství. Zprávy, které se ale začaly objevovat v poslední době o dění v provincii Sin-ťiang, přesahují běžné představy o represích autoritářského státu. Ujgurští muslimové, kteří zde žijí, čelí totální kontrole skrze nejmodernější technologie a statisíce jich mizí v převýchovných táborech.
Kdo jsou vlastně ujgurští muslimové a jak se liší přístup Číny k nim a k ostatním náboženským menšinám vysvětluje ve studiu sinolog a člen projektu Sinopsis Filip Jirouš. „Administrativně byl Sin-ťiang přiřazen k plénu čínských provincií až v 19. století. Jedná se tedy o nejnovější území Číny, ačkoli Čína samozřejmě prohlašuje, že Sin-ťiang byl součástí čínského státu vždycky,“ vysvětluje Jirouš. To je ovšem také jeden z důvodů, proč Čína zaměřuje na tuto oblast zvláštní pozornost. Důvodem není jen kulturně, etnicky a nábožensky odlišné obyvatelstvo, ale také snaha Ujgurů zvýšit míru své autonomie na čínské vládě. Mezi Ujgury se objevovaly i separatistické tendence.
„Otázka náboženství tu má spíš politický charakter. Náboženství slouží jako způsob, jak se odlišit od čínských normalizačních snah. Přihlášení se ke globálnímu islámu umožňuje podporu od různých islámských organizací, včetně bohužel teroristických organizací jako je Islámský stát,“ říká Filip Jirouš. V Sin-ťiangu se tak objevily separatistické teroristické útoky s islamistickým podtextem, které Čína hojně využívá k ospravedlnění svých totalitních praktik.
Jak se liší politika Číny vůči muslimským Ujgurům od té vůči tibetským buddhistům, křesťanům nebo hnutí Falun Gong? A jak znějí výpovědi lidí, kteří zažili čínskou totalitu na vlastní kůži? Poslouchejte celý pořad Hergot!
Související
-
Ujgurové žijí pod dohledem moderního Velkého bratra. Mizí v převýchovných táborech, říká sinolog
„Žijí orwellovskou realitu v podmínkách 21. století za pomoci všech moderních technologií,“ popisuje realitu muslimské menšiny Ujgurů v Číně sinolog Ondřej Klimeš.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.