Španělsko chce zasáhnout proti majitelům prázdných domů

20. září 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Barcelona

Španělská vláda připravuje zákony, které budou definovat bydlení jako veřejnou službu v obecném zájmu a budou bránit spekulacím s byty a domy.

Španělský statistický úřad v roce 2011 spočítal, že v zemi stojí 3,4 milionu domů, které nikdo neobývá. Patří hlavně developerům a bankám, ale některé jsou i v rukou soukromníků. Ve Španělsku přitom v posledních letech rapidně rostou ceny nájmů a pro mnohé lidi ze středních a nižších vrstev se bydlení stává nedostupným.

Končí na ubytovně lidé, kteří „neumí bydlet“? Diskuse o zákonu o sociálním bydlení začíná od nuly

03481469.jpeg

Zatímco v Brně funguje úspěšný projekt sociálního bydlení, na celostátní rovině se řešení problémů lidí v bytové nouzi trochu zaseklo. Dokonce se znovu objevily ve hře státem certifikované ubytovny.

Bydlení je právo

Současná socialistická vláda proto připravuje reformu, která by bydlení učinila dostupné pro všechny, a právě využití prázdných domů má být jedním z  nástrojů nové bytové politiky. Přinejmenším to vyplývá z interního materiálu ministerstva pro místní rozvoj, ke kterému se dostal list El País. Dalším vládním argumentem pro nový zákon o bydlení je skutečnost, že v současnosti spadá bytová politika do kompetencí regionálních vlád, takže například ve Valencii mají občané jiné možnosti než na Baleárských ostrovech. To podle vlády představuje nerovnost, která by měla být odstraněna. Je ovšem otázkou, zda se podaří připravované změny prosadit. Vláda premiéra Sancheze je totiž vládou menšinovou, takže pro prosazení nových zákonů potřebuje také podporu dalších politických stran. Premiér proto navrhuje, aby politické strany uzavřely dohodu, která zajistí bydlení jakožto občanské právo a vyloučí spekulace s ním.

„Po návratu z Barcelony jsem měl v Praze pocit jako po výbuchu. Nikde nikdo,“ říká Adam Gebrian

Adam Gebrian

„Adam Gebrian, 3 měsíce v Barceloně“ je událost, kterou na středeční večer připravilo pražské Centrum architektury a městského plánování. Architekt si totiž instagramovým zpravodajstvím z Barcelony získal publikum, které se o tamějším veřejném prostoru chce dozvědět víc, než stačil zaznamenat. Jestli máte do Prahy daleko, pusťte si náš rozhovor, ve kterém popisuje, jak se místní umí starat o své město a díky hustotě obyvatel tu leccos funguje jinak než u nás.

Nájemníci u soudu

Jak je situace v oblasti bydlení vážná, ukazují i některé soudní pře z nedávné doby. Madridský soud nedávno přijal odvolání podané skupinou občanů proti prodeji 2 935 bytů, které vlastní bývalý Madridský bytový institut. Ten je chtěl prodat investičnímu fondu Encasa Cibeles. Madridští nájemníci totiž mají s prodejem obecních bytů soukromým firmám špatné zkušenosti. Během vrcholící ekonomické krize Madrid prodal některé obecní byty a domy společnostem Goldman Sachs a Blackstone, které následně zvedly nájmy a vypověděly smlouvy těm, kteří nebyli schopní zvýšené nájemné zaplatit. Není se tedy co divit, že se v případě plánovaného prodeje fondu Encasa Cibeles obyvatelé obrátili na soud. A udělali dobře, protože soudy rozhodly, že obecní domy „slouží sociálnímu účelu“ a že prodej obecních bytů do soukromých rukou porušuje „zásady ochrany rodiny, ochrany nezletilých a práva na odpovídající bydlení“. Jednu lokální bitvu tedy nájemníci vyhráli, a budoucnost ukáže, jak to dopadne s právem na bydlení pro všechny.

Článek je součástí rubriky Výběr z médií, kterou můžete slyšet každou středu v 15:20 živě v našem vysílání.

autor: zzk
Spustit audio

Související