Španělsko chce zasáhnout proti majitelům prázdných domů
Španělská vláda připravuje zákony, které budou definovat bydlení jako veřejnou službu v obecném zájmu a budou bránit spekulacím s byty a domy.
Španělský statistický úřad v roce 2011 spočítal, že v zemi stojí 3,4 milionu domů, které nikdo neobývá. Patří hlavně developerům a bankám, ale některé jsou i v rukou soukromníků. Ve Španělsku přitom v posledních letech rapidně rostou ceny nájmů a pro mnohé lidi ze středních a nižších vrstev se bydlení stává nedostupným.
Končí na ubytovně lidé, kteří „neumí bydlet“? Diskuse o zákonu o sociálním bydlení začíná od nuly
Zatímco v Brně funguje úspěšný projekt sociálního bydlení, na celostátní rovině se řešení problémů lidí v bytové nouzi trochu zaseklo. Dokonce se znovu objevily ve hře státem certifikované ubytovny.
Bydlení je právo
Současná socialistická vláda proto připravuje reformu, která by bydlení učinila dostupné pro všechny, a právě využití prázdných domů má být jedním z nástrojů nové bytové politiky. Přinejmenším to vyplývá z interního materiálu ministerstva pro místní rozvoj, ke kterému se dostal list El País. Dalším vládním argumentem pro nový zákon o bydlení je skutečnost, že v současnosti spadá bytová politika do kompetencí regionálních vlád, takže například ve Valencii mají občané jiné možnosti než na Baleárských ostrovech. To podle vlády představuje nerovnost, která by měla být odstraněna. Je ovšem otázkou, zda se podaří připravované změny prosadit. Vláda premiéra Sancheze je totiž vládou menšinovou, takže pro prosazení nových zákonů potřebuje také podporu dalších politických stran. Premiér proto navrhuje, aby politické strany uzavřely dohodu, která zajistí bydlení jakožto občanské právo a vyloučí spekulace s ním.
„Po návratu z Barcelony jsem měl v Praze pocit jako po výbuchu. Nikde nikdo,“ říká Adam Gebrian
„Adam Gebrian, 3 měsíce v Barceloně“ je událost, kterou na středeční večer připravilo pražské Centrum architektury a městského plánování. Architekt si totiž instagramovým zpravodajstvím z Barcelony získal publikum, které se o tamějším veřejném prostoru chce dozvědět víc, než stačil zaznamenat. Jestli máte do Prahy daleko, pusťte si náš rozhovor, ve kterém popisuje, jak se místní umí starat o své město a díky hustotě obyvatel tu leccos funguje jinak než u nás.
Nájemníci u soudu
Jak je situace v oblasti bydlení vážná, ukazují i některé soudní pře z nedávné doby. Madridský soud nedávno přijal odvolání podané skupinou občanů proti prodeji 2 935 bytů, které vlastní bývalý Madridský bytový institut. Ten je chtěl prodat investičnímu fondu Encasa Cibeles. Madridští nájemníci totiž mají s prodejem obecních bytů soukromým firmám špatné zkušenosti. Během vrcholící ekonomické krize Madrid prodal některé obecní byty a domy společnostem Goldman Sachs a Blackstone, které následně zvedly nájmy a vypověděly smlouvy těm, kteří nebyli schopní zvýšené nájemné zaplatit. Není se tedy co divit, že se v případě plánovaného prodeje fondu Encasa Cibeles obyvatelé obrátili na soud. A udělali dobře, protože soudy rozhodly, že obecní domy „slouží sociálnímu účelu“ a že prodej obecních bytů do soukromých rukou porušuje „zásady ochrany rodiny, ochrany nezletilých a práva na odpovídající bydlení“. Jednu lokální bitvu tedy nájemníci vyhráli, a budoucnost ukáže, jak to dopadne s právem na bydlení pro všechny.
Článek je součástí rubriky Výběr z médií, kterou můžete slyšet každou středu v 15:20 živě v našem vysílání.
Související
-
Romové i gádžové bojují v Ostravě proti vyhnání, radnice chce dělnickou osadu Bedřiška zbořit
„Češi pořád čekají, až Romové začnou pracovat, posílat děti do školy, platit nájmy, starat se o majetek. U nás to lidé dělají, a přesto je vyhání,“ říká Eva Lhotská.
-
Zakladatel reSITE festivalu: Hlavní téma dnešních architektů? Za nájem teď dáte přes třetinu příjmu
Festival reSITE, který vozí do Prahy globálně známé architekty, urbanisty a další odborníky na rozvoj města, letos zajímá bydlení. Proto na něj přijede šéfka strategií...
-
Desítky bezbariérových bytů v Praze jsou zbytečně dlouho prázdné, říká odbornice
Jedním z nejčastějších problémů lidí s tělesným či kombinovaným postižením je shánění bezbariérového bydlení. Nově s tím hendikepovaným v Praze pomáhá projekt...
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.