Split Fiction a kouzlo gaučového multiplayeru. Proč je lokální kooperace lepší než online?

14. březen 2025

Split Fiction, nejnovější počin od studia Hazelight, opět potvrzuje, že se režisér a vývojář nehodlá vzdát svého vysoce specifického žánru: příběhových her, které jdou projít jen ve dvou. Po úspěších jako A Way Out a It Takes Two přichází s dalším titulem, který sází na intenzivní kooperativní zážitek. Jak se Split Fiction povedlo a jaké další gaučové multiplayery si moderátoři Questu zamilovali?

Šárka se během recenze Split Fiction ještě vzpamatovává z adrenalinové horské dráhy všemožných herních stylů, žánrů, mechanismů a zasazení. Příběhová kooperace totiž snese hodně – od fantasy přes sci-fi po svět cukrátek, od akční adventury přes střílečku, pinball, shoot ‘em up po závody. Hazelight Studios znovu posouvají hranice kooperační zábavy, byť podle všeho laťku nastavují v podstatě jen sami sobě a své další tvorbě.

Jarda mezitím nostalgicky vzpomíná na dobu, kdy s Lukášem procházeli testovací úrovně v Portalu 2, ale taky si zoufá, jak si s ním nikdo nechce zahrát neotřelý indie titul The Yawhg.

Lukáš sice tvrdí, že už dlouho žádnou multiplayerovou hru pořádně nehrál, zato si pořád je schopný vzpomenout na časy, kdy v redakci herního časopisu bojovali v Mashed o to, kdo půjde vyzvednout oběd. Nakonec se ale své kolegy snaží přesvědčit, aby si s ním zahráli vloupačkovou hru Monaco o zločinecké bandě, která se snaží zosnovat ideální loupež. A Šárka? Ta si ráda ničí nervy u Overcooked nebo WarioWare, případně rozebírá svá traumata ze slona z It Takes Two.

Co nového Split Fiction přináší? Proč je lokální multiplayer stále důležitý v době online her? A proč je některé vztahy lepší u jedné obrazovky netestovat? Poslechněte si nový Quest.

Spustit audio

    Související

    Více z pořadu

    Mohlo by vás zajímat

    E-shop Českého rozhlasu

    Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

    Jan Rosák, moderátor

    slovo_nad_zlato.jpg

    Slovo nad zlato

    Koupit

    Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.