Spoluautor scénáře seriálu Štěstí ASAP Jan Dibitanzl: Ke kultu odpočinku máme hodně daleko
Nový, šestidílný seriál Radia Wave s názvem Štěstí ASAP zkoumá pracovní kulturu startupového prostředí, kult produktivity i touhu po rychlém úspěchu. O tom, jak vznikal, jsme se ve studiu bavili s jedním z jeho scenáristů Janem Dibitanzlem. „Čekám, kdy se mi začnou ozývat známí, že se v některých postavách našli,“ říká hlavním zaměstnáním copywriter a také úspěšný slam poetrista k tomu, do jaké míry se do hlavních postav otiskly osobní zkušenosti s hlavními tématy seriálu.
„Seriál se částečně týká lidí okolo nás. Žijeme ve specifické době, kdy se zvyšuje povědomí o duševním zdraví a víc lidí má psychické problémy závažnějšího charakteru.“ Do seriálu Jan Dibitanzl s druhým scenáristou Janem Jindřichem Karáskem ale obtiskli i sami sebe. „Vykrádáme i nás samotné. Ten hustle se už netýká jen lidí, kteří chtějí být bohatí a úspěšní, ale třeba studentů vysokých škol v Praze, kteří chtějí v hlavním městě bydlet a mít normální životní úroveň. Ke kultu odpočinku máme hodně daleko,“ dodává spoluautor scénáře. „Věřím tomu že seriál může posluchače přivést k zamyšlení se nad tím, v jakém tempu žijeme a co je na tom správně a špatně.“
Čtěte také
Při psaní scénáře využil Jan Dibitanzl bohaté zkušenosti ze slam poetry i ze studia psychologie v Olomouci. „V hlavě jsem si dělal osobnostní profily hlavních hrdinů, myslím, že to pomohlo k věrohodnosti charakterů. Slam mi zase pomohl v tom, že má být snáz uchopitelný, protože se říká na pódiu a publikum nemá čas hledat náročnější jinotaje. Musí se to trefit hned a to samé platí v rozhlasové hře, všechno by mělo být on point,“ vysvětluje Jan Dibitanzl, jak se mu hodil „slam poetrovský“ druh přemýšlení.
Kdo z dvojice scenáristů přišel s nápadem na podcastový seriál? Co si Jan Dibitanzl užil na psaní scénáře Štěstí ASAP nejvíc? Co pro něj naopak byla největší výzva? A poslouchá on sám podcasty, rozhlasové hry nebo audioknihy? Poslechněte si celý rozhovor.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.