Stará, krásná a nesmrtelná: Láska k vintage změnila designérce Lazy Eye styl i život

5. leden 2021

„I věci ze 40. nebo 50. let se dají v roce 2021 nosit tak, že vypadají současně. Záleží jen na kombinaci a doplňcích,“ říká Hana aka Lazy Eye. Otevírá velikánskou šatní skříň plnou pokladů po babičce nebo úlovků z amerických vintage obchodů a vytahuje starý barevný pletený svetr. „Dřív lidi taky chodili po horách ve vlněných věcech. Na snowboard to není, ale na lyžích funguje úplně bez problému. Líbí se mi, že můžu na svahu vypadat stylově,“ říká Hanka.

Po dvou reportážích z mimopražských šatníků míříme zpět do hlavního města. Jdeme na návštěvu k designérce a kurátorce Lazy Eye, která má svůj dejvický byt napěchovaný jedinečnými vintage poklady a šaty šitými na míru podle vlastních návrhů. Nejdřív probereme velkou trojkřídlou skříň po babičce. Skrývá třeba černé krajkové svatební šaty ze 30. let nebo padesátkový duhový župan s úzkým pasem a kolovou sukní, který Hanka ráda nosí jako šaty na ven.

Pak pokračujeme ke druhé skříni, která skrývá záplavu šatů. Podle upravených starých střihů je Hance na míru ušila maminka. „Vlastní šaty jsem si začala vymýšlet už před jedenácti lety. A kamarádky se mě často ptaly, odkud je mám. Líbily se jim a chtěly je taky. Tak jsme s mámou zkusily šít i pro ostatní,“ popisuje Hanka vznik značky pojmenované podle její přezdívky Lazy Eye. Na to, že jí věci šije maminka, byla zvyklá už od dětství v 90. letech. Rodinná spolupráce tak vznikla úplně přirozeně.

Přes své oblečení je téměř pořád v objetí rodiny, ať už má na sobě šaty nebo kabát po babičce, nebo šaty ušité maminkou. Pro někoho by tohle mohla být spíš noční můra, ne každý si se svou maminkou v módě i dalších věcech tak dobře rozumí. Pro Lazy Eye to ale skvěle funguje, což podle mého názoru ukazuje na hezké vztahy a vzájemné porozumění. A to je jedna z nejhezčích zpráv, jakou jsem zatím z navštívených šatníků vyčetla.

Poslechněte si, jakými styly si Hana aka Lazy Eye prošla, předtím než se zamilovala do vintage střihů: od rozedraného grunge a drhnutí džínů cihlami na střední přes elasťákovou disco horečku na vysoké v Londýně až po pražské hipsterství.

Kdo designérku a kurátorku Lazy Eye nejvíc ovlivnil v přístupu k módě a oblékání? Proč se i v karanténě vyhýbá teplákovému pohodlí? Čím je pro Lazy Eye stará móda současná? Poslechněte si v podcastu Šatníky.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.