Staré české techniky v současné módě: Alice Klouzková o projektu Dědictví

03750268.jpeg

Vamberecké krajky, výšivka skleněnými perličkami, modrotisk nebo tkaní. V galerii UM na UMPRUM jsou k vidění staré místní techniky. Výstava s názvem Dědictví. Tradice, inovace, móda ukazuje, v čem spočívá hodnota tradičních postupů a jaký mají potenciál v současné i budoucí módě. Výstavu s navazující knihou a módní kolekcí připravila designérka a doktorandka UMPRUM Alice Klouzková, kterou můžete znát i z návrhářského dua Sistersconspiracy.

Podívejte se i na reportáž z výstavy v pražské galerie A.M. 180, ve které švédská umělkyně Ninna Berger pracuje s útržky starých látek, událostí, míst i textů.

Projekt s názvem Dědictví. Tradice, inovace, móda stáčí pozornost ke čtyřem starým lokálním technikám: vamberecké krajce, modrotisku, perličkové výšivce a tradičnímu tkaní. Na výstavě i v knize se setkáte nejen s vysvětlením starých postupů, ale i s příběhy lidí, kteří je stále ovládají a drží při životě. Alice Klouzková říká: „Dříve u nás byla řada modrotiskových dílen, dnes už v Česku fungují jen dvě a na Slovensku žádná. Podobné je to i s dalšími tradičními technikami. Ráda bych přispěla k oživení zájmu o ně. Návrat ke kořenům a k tradičním postupům aktuálně řeší módní designéři po celém světě. V dnešním globalizovaném módním průmyslu je to cesta k originalitě a autentičnosti.“ Právě na propojení tradičních technik s moderním designem se v knize zaměřují texty teoretiků. Mimo jiné prognostičky trendů Lidewij Edelkoortové, kurátorky Andrey Březinové nebo designéra a profesora Josefa Ťapťucha.


Vedle historie a současnosti vybraných technik se v knize dozvíte i o tom, jak jejich propojení se současným designem podporovala za socialismu instituce ÚLUV. Součástí systému Ústředí lidové umělecké výroby byla mimo jiné i celorepubliková síť prodejen Krásná jizba. „ÚLUV u nás fungoval od padesátých let a třeba na Slovensku působí stále dál. Spolupracovali v něm řemeslníci, etnografové a designéři. Šlo o zachování folklórního umění díky inovacím. Přijde mi škoda, že už tu taková platforma není, protože by podle mě mohla v mnohém pomoci i dnes. I proto jsem se na ÚLUV rozhodla v knize poukázat,“ říká designérka.

Podobná platforma podle Alice existuje v současné době například v Číně: „Je to filosofií a zaměřením jakási čínská obdoba ÚLUVu, která funguje na komerční bázi. Je to možné díky tomu, jak velký trh v Číně je. U nás by to asi bez státní nebo jiné finanční podpory tak jednoduché nebylo.“ Jako zajímavou inspiraci Alice uvádí také Muzeum textilních technik v holandském Tilburgu. Vedle historické expozice tam funguje i dílna, otevřená laboratoř, kde si tradiční techniky může kdokoliv prakticky vyzkoušet. Více si poslechněte v plné verzi rozhovoru v podcastu Modeschau.

Odkazy:
aliceklouzkova.cz
www.umprum.cz

Playlist:
Batuk – Força Força (Teka Music)
Ase Manual – Body Drop (Like That Records)
Tomasa Del Real – Channel (uns)
Wwwings – Ride High, Xemnas remix (KnightWerk Records)
Princess Nokia – Kitana (uns)
Wrack – Amaterasu, Zutzut Remix (NAAFI)
Raumskaya – Blessed (Knightwerk & Afterlife)