Systém vratných grantů pro studenty by zmírnil nerovnosti ve vzdělání, tvrdí ekonom Daniel Münich

6. říjen 2022
Finančák

Zvládnou náklady spojené s vysokoškolským studiem i lidé z nízkopříjmových rodin? Jak je aktuálně nastavený systém podpory a co by pomohlo do budoucna, aby vysokou školu nestudovali pouze ti, kteří si to takzvaně mohou dovolit? Tomu se věnuje nový Finančák.

Do nového dílu pořadu si Richard Vrdlovec a Iva Hadj Moussa pozvali akademického ekonoma Daniela Münicha z think tanku IDEA při CERGE-Ei a spoluautora studie Finanční podpora vysokoškolských studentů v České republice: Rekonstrukce systému nutná. Podle něj je současný finanční systém podpory studentů nevyhovující.

Čtěte také

„Kromě toho, že je současný systém špatně nastavený a zastaralý, je objem podpor směšně nízký,“ tvrdí. Studenti a studentky bez dostatečného rodinného zázemí tak podle něj mají zkrátka smůlu a na vysokou školu mohou zapomenout.

Tento problém by pak podle odborníka řešil systém vratných grantů. Jak by fungoval? „Každý měsíc či čtvrtletí by vám přišel grant od státu přes komerční banku. Upsali byste se, že pokud v budoucnu vaše výdělky překročí určitou, přesně stanovenou hladinu, vaše příjmy nad tuto hranici budou zdaněny dodatečnou sazbou,“ vysvětluje expert a dodává, že systém by počítal i s nízkým úrokem. A to proto, aby si každý dobře rozmyslel, jestli půjčku skutečně potřebuje.

Patří brigády ke studentskému životu, nebo by se mladí lidé měli zaměřit spíše na studium? A je systém vratných grantů momentálně „na stole“? Ekonoma Daniela Münicha se ptali Iva Hadj Moussa s Richardem Vrdlovcem. Poslechněte si nový Finančák!

autoři: Iva Hadj Moussa , Richard Vrdlovec
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.