Tahové RPG Wasteland 3 je dárkem pro fanoušky původního Falloutu

11. září 2020

Sérii Fallout se Jarda, Lukáš a Šárka věnovali nedávno, když se rozhodli sestavit pomyslný žebříček všech dílů. Zejména Šárka si tehdy stěžovala na Fallout 3, který přestal být izometrickou tahovkou, načež se do vidění světa z jediného úhlu série už nikdy nevrátila. Wasteland 3 se ale pohledu svrchu drží a kombinuje tahové souboje s tradičními systémy vylepšování hrdinů i náročnými rozhodnutími. Fanoušci RPG jsou výsledkem nadšení – včetně Davida Vávry, hosta dnešního Questu.

Srovnání s Falloutem se Wasteland 3 nemůže vyhnout nejen kvůli herním mechanikám a postapokalyptickému zasazení, ale i kvůli všudypřítomnému humoru. Je jaksepatří černý a mnohdy nemístný, postavám a nemilosrdnému světu ale dodává potřebnou hloubku. Čerstvé postapokalyptické RPG ale snese i srovnání se staršími tituly od BioWare, s nimiž sdílí systém skládání party doprovázející hlavního hrdinu. Naverbovaní parťáci mají vlastní názor na okolní dění i vaše rozhodnutí a společná cesta se tak formuje pokaždé trochu jinak.

David se snaží hrát spíše diplomaticky a ze všech potyček se raději vymlouvá, ale Jarda po předchozí zkušenosti už nabíhá do místností a střílí jako první. Obě strategie se jim zatím zdají validní, jejich cesta pustinou se ale momentálně ani zdaleka nechýlí ke svému konci. Podobně jako starší RPG je Wasteland 3 totiž časově dost náročný, takže ho David na rozdíl od Baldur’s Gate zřejmě nebude chtít hrát čtyřicetkrát.

Pokud se chcete naplno Wastelandu 3 věnovat, vyhraďte si 100 hodin. Anebo si pusťte alespoň Quest, který vám za méně než hodinu shrne, jestli nový Wasteland za vaši pozornost vůbec stojí.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.