Tam se pořád dají zažít nevšední věci, vzpomíná cestovatelka Helena Křenková na kazašský Altaj
Česká cestovatelka a milovnice evropského severu Helena Křenková znovu zamířila do Střední Asie. Naplánovala si výlet pod impozantní čtyřtisícovkou Bělucha na kazašské straně Altaje. Od jezera Rovnováhy stoupala až k vrcholkům Víry, Lásky a Naděje.
„Na Altaj jsem chtěla jet už dlouho. Doufala jsem před lety, že Rusko třeba zruší vízovou povinnost,“ říká cestovatelka a průvodkyně Helena Křenková. Tato naděje teď po ruském vpádu na Ukrajinu padla. Česká cestovatelka a milovnice evropského severu si tak vybrala málo navštěvovanou, severovýchodní oblast kazašského Altaje pod impozantní čtyřtisícovkou Bělucha.
Dobrodružné cestování je tu pořád svobodné
„Lze tam volně tábořit a chodit kamkoli. Je to pro mě spojené s dobrodružstvím, koňmi, orientálním nádechem i postsovětským dědictvím. Hory jsou tu nádherné, ale baví mě i místní prolínání kultur. Stále se tu dají zažít nevšední věci,“ pochvaluje si své návraty do středoasijských států Helena.
Čtěte také
Na koních bažinou vstříc ledovci
Situaci s výstupem do základního tábora pod Běluchou Heleně a jejímu partnerovi zkomplikoval lesní požár v těžko dostupném terénu. Několik desítek kilometrů cesty navíc vede bažinatým terénem, kam koně zapadají až po břicho. „Nahoře nás přivítaly nádherné louky plné kytek, jako snad zatím nikde. Pak majestátní Bělucha, největší altajský vodopád Kokkol a milí pohostinní lidé. 5 dní jsme courali kolem, dostali se přímo na hranici v sedle v bývalém wolframovém dolu, k posvátnému kameni – údajně vyzařujícím energii až do vesmíru – u ledovce a jezeru Rovnováhy mezi vrcholy nazvané Víra, Láska a Naděje,“ vypráví Helena v cestovatelském podcastu Radia Wave.
Jaký je vodopád Kokkol? Jak se dá strávit v čas v provinční metropoli Usť-Kamenogorsk? Jaký byl kontakt s Kazachy a Rusy? Který z vrcholů nazvaných Víra, Láska a Naděje je nejvyšší? Poslechněte si nový díl cestovatelské Casablanky! Podcast je dostupný také na Youtube. Víc informací k němu najdete na Facebooku
Související
-
Z Jižní Ameriky se vrátil s traumatem. Teď hledám balanc v cestování i životě, uvažuje Marek Balicki
„Seznam situací, kdy jsem málem zemřel obsahuje už asi šedesát položek,“ říká s nadhledem český cestovatel s přezdívkou Záchranář na cestách v pořadu Casablanca.
-
Je to bordel, ale je to krása, říká o Brazílii spisovatelka Lucie Brejšová
Sedm let života a práce v São Paulu a baťůžkářské cesty s dobrovolnickými pracemi po celých kontinentech bilancuje v cestovatelském magazínu Casablanca Lucie Brejšová.
-
Měli jsme v Afghánistánu štěstí tak akorát, říká Jozef Krajňák o návštěvě země pod vládou Tálibánu
Slovenský cestovatel navštívil na konci loňského roku Afghánistán. Co tam chtěl vidět? Jak se plánuje cesta do nestabilního regionu? Jaká přináší bezpečnostní rizika?
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.