Tip kapely Dingo: Naladit banjo v poušti a rapovat korejsky

27. únor 2020

Minulý týden navštívila pražská country kapela Dingo studio Radia Wave, kde ve svém živém vystoupení představila i dvě nové písně. Při této příležitosti jsme se zeptali dvou členů, jaké kapely či interpreti je v poslední době nejvíce zaujali.

„Já už asi dva roky poslouchám Grama Parsonse,“ říká kytarista a hráč na banjo Štěpán Dlouhý. Gram Parsons se zapsal do americké hudební historie svými sólovými i skupinovými projekty, z nichž budete určitě znát The Byrds nebo The Flying Burrito Brothers. Jeho kariéra jako sólisty bohužel neměla dlouhého trvání, druhá deska z roku 1974 vyšla až posmrtně. Parsons se totiž rok předtím, ve svých 26 letech, předávkoval. Jeho posledním přáním bylo, aby jeho ostatky byly spáleny a rozprášeny po národním parku Joshua Tree. Když tomuto požadavku rodina nevyhověla, jeho přátelé ukradli rakev a unesli ji do Mohavské pouště, kde se pokusili o Parsonsovu kremaci. Ta se ale nezdařila a Parsonsovo tělo bylo nakonec pohřbeno v Louisianě.

Čtěte také

Potom taky poslouchám Noama Pikelného, hráče na banjo, který je opravdu výborný, takže doporučuju, přidává ještě jednoho svého oblíbeného interpreta Štěpán. Noam Pikelny je členem kapely Punch Brothers. Zároveň se věnuje i své sólové kariéře, a pokud toužíte umět hrát na banjo, můžete se i ledasčemu přiučit z jeho instruktážních videí na YouTube.

Michal Drozen, který v kapele zastupuje hlavní vokály a hraje na balalajku, vysvětluje, jak nejraději poslouchá hudbu: U mě se to dost střídá, něco poslouchám hodně intenzivně, a pak to změním na něco dalšího a to zase poslouchám hodně intenzivně.“ Momentálně poslouchá hudbu, která má ke country snad nejdál korejský pop. Tento žánr se v posledních několika letech dostal na výsluní světových hudebních žebříčků díky komerčnímu úspěchu uskupení, jako jsou BTS nebo Blackpink. Drozena zaujali spíše méně známí interpreti, jako je například korejská rapperka Hong Ye-eun, známá pod pseudonymem Jvcki Wai. Jsou tam potom i další jména, ta scéna je hodně velká, vysvětluje Michal. Plejádu k-popových interpretů, jako jsou Jvcki Wai, Zene the Zilla nebo Uneducated Kid, dohromady spojuje hudební producent Eddy Pauer, kterého Michal také rád poslouchá.

Které interprety poslouchá kapela Dingo? Koho si obzvlášť oblíbil Štěpán Dlouhý? Pusťte si Hudební tip!

autor: Dora Rodriguez
Spustit audio