Tipy na cesty za architekturou. Co nám poradili hosté Bourání?

3. leden 2024

Kam se vypravit za zajímavými stavbami, městy, parky? Do Kladrub nad Labem, na slovenské hrady a do šílené laboratoře současné architektury v Tiraně. A na mnoho dalších míst blízko i daleko.

V uplynulém roce 2023 jsme s Bouráním dost cestovali – doslova i přeneseně. Natáčeli jsme na různých místech a o dalších vyprávěli hosté ve studiu. Kam se podívat?

V prvním díle letošního roku jsme připravili výběr cestovatelských tipů. S architektkou Lenkou Holcnerovou jsme se podívali do Lisabonu a projeli se jejím lodním taxi po ústí řeky Tejo.

Krajina kolem hřebčína v Kladrubech

Další cesta vedla do Benátek, kde jsme se podívali na to, jak nositel Pritzkerovy ceny David Chipperfield renovoval renesanční palác Procuratie Vecchie (Stará prokuratura) přímo na náměstí San Marco. Střešní přístavba nechybí.

S architektem Václavem Girsou jsme se podívali na příkladně rekonstruované hrady na Slovensku – například Uhrovec nebo Lietavu; to je ten, kde se natáčel Tajemný hrad v Karpatech.

Výlet na pyramidu v Tiraně

Krajinářská architektka Kamila Krejčiříková nás pozvala do krajiny kočárových koní v okolí Kladrub nad Labem, do francouzské zahrady Vaux de Vicomte i do dalších jiných historických parků.

A přidávám i jeden svůj tip z letošních prázdnin: vypravte se do Tirany na pyramidu šíleného diktátora Envera Hodži, kde je dnes turistická rozhledna mezi mrakodrapy. Tirana je zatím neobjevená a letenky levné.

Cestovatelské tipy najdete v Bourání. A to se hodí – léto bude už za půl roku.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.