Tisícikilometrová Cesta Českem. Nový trek vede podél severních hranic republiky a budí velký zájem

9. listopad 2020

Martin Úbl má za sebou treky v Nepálu, Jižní Americe, na Balkáně i v Kanadě. Právě při 1200 km dlouhém Great Divide Trailu v kanadských Rockies ho napadlo, že by něco podobného, i když méně divokého, stálo za to připravit i v Česku.

Začal se zajímat o to, jak spojit nejvýchodnější a nejzápadnější bod České republiky. Původně coby Plzeňák uvažoval o jižní variantě s Šumavou, Českou Kanadou, ale nakonec se rozhodl pro hornatější severní trasu. Na ní je nejvyšší i nejnižší místo Česka a takřka kontinuální horský hřeben. Jediná rovinatá část Cesty Českem je Podbeskydsko, tedy trasa překlenující zhruba vzdálenost mezi Jeseníky a Beskydy. Na celkovou trasu i rozpis jednotlivých etap se můžete podívat tady.

Je na každém, jak se k trase postaví

Příprava Cesty Českem začala před víc než rokem, v říjnu 2019, kdy s přáteli chodil, trasoval jednotlivé etapy. „Byl jsem překvapený, jak odlehlá místa u hranic v Česku jsou. Někdy jdete zapomenutou krajinou, kde ‚nic není‘ – Broumovsko, Rychlebské hory, Beskydy...,“ jmenuje Úbl některé příklady v Casablance.

Čtěte také

„Připravili jsme trasu a teď je na každém, jak s ní naloží. Jestli půjde její části nebo celou, kterým směrem a jestli bude vyhledávat doporučená ubytování nebo bivakovat,“ říká za sebe a své spolupracovníky. „Při 25 kilometrech denně by celou trasu měl v klidu za 40 dní zvládnout každý.“ Sám ale kvůli náročnosti příprav trasu celou naráz neprošel.

Už teď zjišťuje, že trasa má větší ohlas, než očekával. Ozývají se lidé s kočárky i se psy, kteří by trasu chtěli podniknout, i noví spolupracovníci. Celý projekt si ale bude dál držet nekomerční charakter.

Poslechněte si víc o zážitcích, které inspirovaly vytvoření Cesty Českem, i o samotné trase. Rozhovor s Martinem Úblem přinášíme v kompletním záznamu cestovatelského a outdoorového pořadu Casablanca.

autor: Pavel Sladký
Spustit audio

Související