U pyramid mi to došlo. Cesta je cíl. Jan Novotný dojel na kole z Prahy do Egypta a Tibetu
Na kole z Prahy do Egypta. Jako zaprášený a unavený student bez peněz se také stal oficiálním hostem jordánského krále a žasnul v horách i u pyramid, kam se dostal vlastními silami. Později dojel na kole za půl roku z Prahy do Tibetu a Nepálu. Objel Austrálii. Vydal se z Bangkoku do Singapuru.
Cestovat sám je velká zkušenost, uvažuje Jan Hanz Novotný. „Není to pro každého, ale člověk se o sobě hodně dozví. Na cestách zažívám silné ‚aha momenty‘ a pocity osvícení,“ tvrdí. „Když jsem na své velké cestě dojel z Prahy na gruzínské hranice vysoko v horách, byl jsem úplně omámený tím, že jsem se tam dostal sám vlastními silami. On je svět schopný nabídnout i tohle? To snad není možný, říkal jsem si.“
Za svoji iniciační cestu označuje sólo cyklocestu, kterou podnikl jako 19letý student. Měl na ni 500 německých marek. Z Prahy dojel do Jordánska a Egypta. „U pyramid jsem po půl roce na cestách potkal autobusy a turistů. A tam mi to došlo. Tohle není cíl, protože poznávací zájezd s cestovkou sem přece dorazil taky. Cíl je to všechno, co se mi už stalo.“ Na podobné cesty se chtěl jednoduše znovu a znovu vracet.
Přece tam nepoletím!
Pak zatoužil po Tibetu. „Byl to jeden z mých dětských snů, hodně jsem o něm četl. A zároveň jsem věděl, že když poletím do Pekingu, tam přestoupím a přistanu ve Lhase, tak to mě žádné osvícení čekat nebude. Chtěl jsem si to protrpět.“ Nebylo jasné, jestli bude možné všude projet a kde ho zastihne nástup zimy. Nakonec si cestu prodloužil až do Nepálu a vydal z ní knihu.
Jak se jede na kole přes poušť v australském outbacku, kde zdroje vody oddělují stovky kilometrů a po silnicích jezdí superdlouhé náklaďáky zvané road trains? Poslechněte si zážitky z několika cyklocest Jana Hanze Novotného v novém díle podcastu Casablanca.
Související
-
Nejhorší byly náklaďáky v Guatemale, říká cyklocestovatel Tadeáš Šíma po návratu ze Střední Ameriky
Tadeáš Šíma jel z Kostariky do Mexika na kole. Při nepodařeném paraglidovém přistání si pochroumal koleno a musel zvládnout 3000 kilometrů i s touto obtíží.
-
Cyklovýprava na Pamír byla nádherná, ale náročná, vypráví cestovatel Petr „Mužík“ Blahut
Farmář, konzervatorista a cyklocestovatel Petr Blahut alias Mužík, jak si říká na sociálních sítích, se po dvou měsících toulek vrátil z Tádžikistánu a Kyrgyzstánu.
-
V Dominikánské republice jsem viděla otisky šestiprstých rukou, říká cestovatelka Slávka Chrpová
Slávka Chrpová už s kolem navštívila například Francouzskou Polynésii, Kapverdské ostrovy nebo Kubu. Tam byla dokonce pětkrát. A rozhodla se do Karibiku znovu vrátit.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka