Unavení rytíři se vrací do hradu z pyramid a nášivek. Podzimní novinky ze zahraniční DIY scény

13. říjen 2023

Špína připravila další mocnou dávku novinek. Po těch lokálních jsme se, jako už tradičně, zaměřili na scény vně hranic Česka a Slovenska. Přirozené a nekřečovité návraty rockových velikánů se prolnuly s punkovými nováčky i jistotkami, a samozřejmě došlo i na pár elektronických výbojů.

Silný novinkový podzim nastoupil i na globální DIY scéně a vyselektovat, co nám v poslední době zalahodilo v uších i na srdci, bylo klasicky pekelně těžké. Hospital records odjistili stavidla, z jejich čerstvého proudu jsme vylovili kultovní představitele syrového black metal punku Raspberry Bulbs, kapelu, za jejíž přísností a temnotou se neukrývá vyprázdněnost a nepotřebný balast. Podobně nás potěšili i Posh Isolation a návrat all star týmu The Empire Line.

Dánsko ovšem není jen Posh Iso, svébytnou dávkou nepatetické melancholie nás uhranuli tajemní kodaňští Pleaser. Kuchtilo se i v jižní části Evropy, kde Tadzio Pederzolli navařil novou nahrávku se svým původně solovým covidovým projektem Golpe. A jedná se o mnohem chutnější meníčko, než tomu bylo u debutu, minimálně po zvukové stránce.

Kdo se rozhodl složit celkem přiznanou poctu legendárním Prodigy? Která kapela opět potvrdila, že se za svůj comeback nemusí stydět? Co se skrývá v červím srdci? Kdo si vypucoval před koncertem crustové holinky? Kolikrát do konce roku se ještě do Špíny propašuje Daniel Lopatin aka Oneohtrix Point Never? A co je nového u protinožců? Poslechněte si čerstvou várku novinek ze zahraniční nezávislé scény v celém díle Špíny a dozvíte se ještě mnohem víc!

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.