Universum: Podnikejte prospěšně

21. květen 2013

Jde skloubit výdělečná činnost a pomoc druhým? Projekty přihlášené do studentské soutěže Social Impact Award dokazují, že jde.

AnthroPictures, FairArt, Výměna oblečení a Hledá se Mnemo, to jsou vítězné projekty druhého ročníku soutěže Social Impact Award, jejíž výsledky známe od minulého týdne. Zástupci prvních třech zmíněných byli hosty Universa.

AnthroPictures chtějí skrze aplikovanou antropologii zkoumat naši společnost (populaci a komunity měst a městských částí atd.) tak, aby výzkumy měly smysl a reálné uplatnění.
FairArt míří svými službami do pro Českou republiku nepříliš zmapované oblasti práva pro kulturní a umělecké projekty.
Výměna oblečení sbírá oblečení, hračky i další nezbytné věci pro azylové domy, dětské domovy i třeba kojenecké ústavy. Nově budou z oblečení šít a výrobky prodávat, aby pokryly alespoň své náklady.

Takzvané společensky prospěšné podnikání staví, narozdíl od neziskových organizací odkázaných na granty a státní dotace, na modelu trvale udržitelného podnikání. Cílem projektů tedy není maximalizovat zisk, jak je u podnikání běžné, ale především pokrýt náklady a užitečný projekt udržet.

autor: Pavel Cyprich
Spustit audio