Úplněk, ženy v bílých sukních a hledání spirituality. O měsíčním tanci s průvodkyní Juliet Navrátilovou

21. srpen 2023

Měsíční tanec. Rituál vycházející z tradic Aztéků a Toltéků, při kterém tančí až stovky žen za úplňku v bílých sukních v kruhu, potí se a drží půsty. Do Česka chce tento tanec přivést profesionální průvodkyně, šamanská praktička a tanečnice měsíce Juliet Navrátilová.

Původní měsíční tanec vinou kolonialismu vymizel. V roce 1985 byl ale opět obnoven a od té doby se rozšiřuje po celém světě. Podle Juliet měl na jeho obnově podíl i feminismus, díky kterému hledají ženy své spirituální tradice. Dnešní rituál probíhá po čtyři noci, kdy ženy nesmí opouštět tábor, jí speciální stravu a navštěvují potní chýše.

„Tancujeme celou noc a jsme rozděleny do čtyř skupin. Každá skupina je v jednom elementu – sever, východ, západ, jih. Ty zase představují nějaké atributy, energie. Tancujeme neustále v řadách, prolínáme se jako hadi a vytváříme geometrické obrazce,“ popisuje Juliet, která je držitelkou rituálního zasvěcení.

Vedle měsíčního tance mluví také o své cestě z vážného autoimunitního onemocnění. „Já jsem se vyléčila tím, že jsem se čistila. V průběhu těch let jsem zkoušela různé typy tělesných očist, ale přišla jsem na to, že aby se člověk vyléčil, je potřeba udělat očistu na čtyřech úrovních, a to je očista srdce, očista mysli, očista podvědomí a potom tělesná očista.“ Kvůli těmto očistám Juliet absolvovala i několik ceremonií s psychedeliky.

Jak se dá podle Juliet cítit energie člověka nebo prostoru? Může se měsíčního tance účastnit křesťanka? A jakou roli v něm mají muži? Poslechněte si Hergot!.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.