Útok na introvertní pesimisty, nebo 75 % úspěchu? K čemu jsou manažeři štěstí
„Když nebudete mít dostatečnou mzdu a půjdete do obchodu, tak vám určitě pomůže, že si v práci budete moct zahrát ping–pong,“ glosuje aktivity manažerů štěstí předák odborů Josef Středula. Výzkumy z Británie a Nizozemska ukazují, že zhruba 40 % zaměstnanců je přesvědčeno, že jejich práce nepřispívá světu ničím smysluplným. Může nespokojenost zaměstnanců zvrátit trend happiness managerů?
„Smysl mé práce je najít způsob, jak udělat, abychom využili svůj potenciál naplno a aby nás to v práci bavilo. Štěstí v práci se dělí na dvě složky – možnost dosahovat smysluplných výsledků a možnost budovat vztahy mezi lidmi,“ říká Michal, který sám sebe nazývá chief happiness officer. Po roční cestě kolem světa, během které navštívil řadu, jak sám říká, „lidských firem“, se vrátil do Česka s vizí, že pomůže co nejvíce lidem k tomu, aby měli možnost čas v práci trávit plnohodnotně a smysluplně.
Balanc o workoholismu a práci. Umíte říci ne, odejít včas a ví šéfová, co všechno děláte?
„Workoholismus je závislost a jako každá závislost je nálepkou na nějakou bolest,“ říká psychoterapeut Michal Mynář. Prací trávíme velké množství času, proto je důležité nastavit si hranice času a energie, kterou práci věnujeme. Umět říci ne kolegům i nadřízeným a poznat, kdy je toho na nás moc, a nechat si také síly na opravdový odpočinek.
Sociolog a publicista Stanislav Biler na práci podobných manažerů namítá, že už jen slovní spojení „manažer štěstí“ je oxymóron. „Manažer znamená, že někoho řídí a že organizuje něco, co existuje. Zatímco manažeři štěstí, které zavádějí různé firmy, nevznikají proto, že by se jejich zaměstnanci utápěli ve štěstí a potřebovali jej nějak zorganizovat, ale proto, že jsou hrozně smutní. Správný název by měl být manažer úzkosti a beznaděje.“
Harvardský psycholog Shawn Achor tvrdí, že jen 25 procent našeho pracovního úspěchu je předurčeno mírou inteligence a 75 procent je ovlivněno úrovní optimismu. „Firmy, které mají manažery štěstí, dosahují radikálně lepších výsledků. Jsou to společnosti, které dokážou objevit svůj smysl a dokážou ho také promítnout ke svým lidem,“ dodává manažer štěstí Michal.
Nová forma útlaku
Stanislav Biler tvrdí, že se manažeři štěstí objevují hlavně ve firmách, ve kterých práce sama o sobě není schopná generovat žádný smysl. „To znamená, že se neobjevují například v dělnických profesích, kde sice člověk trpí dřinou a jistě je to nepříjemné, ale aspoň vidí, že pod jeho rukama něco vzniká. Stejně tak neexistují ve zdravotnictví, kde jsou lékaři zcela reálně vyhořelí. Nebo třeba ve školství.“
Stanislavu Bilerovi také vadí, že manažeři štěstí v některých případech sedí u vstupních pohovorů do nové práce. „Zjišťují, zda ten nový pracovník zapadne do jejich veselého kolektivu. Já si myslím, že to je nová forma útlaku, která je cílená na nás – na introvertní a depresivní pesimisty.“
Chief happiness officer Michal naopak tvrdí, že takové opatření je pro spokojený kolektiv důležité. „To, jestli nový kolega zapadne k těm ostatním, je docela důležité proto, jestli budou v práci všichni vzájemně spokojení. Pokud tam přijde nějaký travič studní, tak jeho negativní postoj může ovlivnit ostatní.“
Proč i všichni optimisté zemřou a štěstí je jen extrémní a nekaždodenní zážitek srovnatelný s orgasmem? Proč jsou podle Josefa Středuly manažery štěstí spíš odboráři? Poslechněte si celý příspěvek.