V Jemenu se jmenuju Ohňostroj, říká lékař bez hranic Tomáš Šebek

19. listopad 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Lékař Tomáš Šebek se svou knihou Nebe nad Jemenem

Český lékař bez hranic Tomáš Šebek pokřtil svoji knihu Nebe nad Jemenem, ve které vypráví zážitky ze svojí letošní mise v zemi, kde se už několik let odehrává humanitární katastrofa.

Chirurg Tomáš Šebek absolvoval mise s respektovanou apolitickou mezinárodní organizací Lékaři bez hranic už dvakrát na Haiti, dvakrát v afghánském Kundúzu a byl také v Jižním Súdánu. Na začátku roku 2019 zamířil na Arabský poloostrov, kde občanská válka ničí třicetimilionový Jemen.

Lékař Tomáš Šebek ve své knize Nebe nad Jemenem

Ohňostroj v Kilu

Podobně jako v případě předcházejících misí si psal a posléze vydal své deníkové zápisky, které bez patosu, s osobitým humorem a zanícením pro věc líčí každodennost náročné mise, přibližují kulturní rozdíly a kontakty s místními. Lékaři bez hranic působí v obci Al-Kaida, což nemá žádnou souvislost s nechvalně známou teroristickou organizací a které i místní říkají Kilo. „A jméno Tomáš v Jemenu znamená Ohňostroj. Vyslovuje se to úplně přesně jako v češtině,“ říká s úsměvem Tomáš Šebek. „Díky tomu si mě všichni z místního personálu hned zapamatovali.“  

Kniha lékaře Tomáše Šebka Nebe nad Jemenem

Ženy, žvýkací droga khát i zranění malí draci

„Doufám, že děti, které jsem léčil, si nebudou pamatovat mě a Lékaře bez hranic. Doufám, že dostanou šanci si pamatovat z dětství něco lepšího. Tam, kde jsou potřeba Lékaři bez hranic, není situace dobrá,“ říká v cestovatelském magazínu Radia Wave Šebek, který v mnoha případech léčil děti, včetně postřelených nebo zraněných při dopravních nehodách. Píše o nich, často s obměněnými jmény, ve své knize. Mnoha dalším lidem se v zemi rozpolcené občanskou válkou zase jen znedostupnila zdravotní péče.

Kromě chirurgické práce v nemocnici v jemenských horách dojde v rozhovoru i na témata jako zahalování žen (některé z nich si po Šebkově žádosti o fotografování zavolaly o souhlas manželům), všudypřítomného žvýkání drogy khát a spoustu dalších... Poslechněte si kompletní záznam pořadu Casablanca!

Knihy lékaře Tomáše Šebka
autor: pas
Spustit audio

Související