V kuklách a se samopaly. Razie v punkovém klubu Propast před 25 lety sjednotila subkultury
4. května 1996 přerušila rozjetý hardcorový koncert v pražském klubu Propast náhlá razie. Šlo o benefici pro antifašistu, který v sebeobraně zabil neonacistu. Maskované a po zuby ozbrojené policejní jednotky proti návštěvníkům zakročily nevybíravě a incident se propíral v celostátních médiích. Ten večer dnes mnoho pamětníků i odborníků považuje za jeden ze zlomových okamžiků pro pražské subkultury.
Žižkovský klub Propast byl v 90. letech základnou pro punk, ska a reggae scénu, kde pravidelně probíhaly koncerty nebo „pouštěčky“, a dokonce tam fungoval i malý obchůdek s hudbou. „Bylo to takové naše hnízdo,“ vzpomíná tehdejší barman z Propasti Buqičák, dnes známá postava pražské protirasistické skinheadské scény a ostřílený DJ.
Právě pro tuto skinheadskou subkulturu, která miluje reggae, ska nebo soul a opovrhuje rasismem, přiživovaným silně v 90. letech kapelou Orlík, se Propast stala naprosto zásadním místem.
Policie razii paradoxně odůvodnila tím, že se v klubu scházejí neonacisté. Později v médiích vyjádření korigovala, že šlo o drogy. Pražská scéna se po razii v Propasti začala víc organizovat, potvrzuje to i politolog Jan Charvát z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle něj byla symbolickým začátkem organizovaného antirasismu v Česku.
Pro pankáče a skinheady totiž zásah byl vyvrcholením porevoluční šikany od policie, která naopak proti eskalující vlně rasistického násilí zakročovala velmi vlažně. Na stranu protirasistických subkultur se tehdy postavilo i Hnutí občanské solidarity a tolerance, vycházející z disidentských kruhů. Kauza byla tak medializovaná, že se dostala i na titulky novin a otřásla židlemi policejních funkcionářů.
Co klub Propast znamenal pro pražské subkultury a jak se na něj vzpomíná dnes? Jak veřejnost v 90. letech vnímala skinheady? Jak se v posledních 30 letech proměnil pohled policie na subkultury? Poslechněte si Špínu s pamětníkem Propasti Buqičákem a politologem Janem Charvátem.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.