V odpadním kontejneru i na hřbitově v Jizerkách. Kde začíná český vlněný design?

7. listopad 2019

Obě pracují s vlnou a propojují módu a interiérový design. Tereza Rosalie Kladošová našla materiálový a inspirační zdroj v kontejneru s odpadem z české textilky. Lenku Kohoutovou zaujaly oblečené vázy na hřbitovech v Jizerských horách. Poslechněte si, jak z průmyslového odpadu a z domácího kutilství vzniká špičkový módní a interiérový design.

S pestrobarevnými česanci merino vlny pracuje Tereza Rosalie Kladošová už od studií na UMPRUM. Aktuální projekt Merino Recycle, se kterým Tereza vyhrála hned dvě ceny Czech Grand Design, čerpá materiály a inspiraci z odpadu jedné z českých textilek. „Na začátku je velká pestrobarevná hromada v kontejneru. Jsou to různě velké kousky merina, které jsou špatně nabarvené nebo zacuchané a továrna je jako nepoužitelné vyváží na skládku. Já se tím prohrabu a vyberu pěkné kousky, se kterými dál pracuji,“ popisuje designérka. Poslechněte si, jak ze změti vlněných zbytků vzniká autorský textil a pestrobarevné potisky. Dozvíte se také, čím Terezu pro aktuální kolekci inspiroval poslech Českého rozhlasu.

Pletené svršky pro lidská těla i pro skleněné vázy navrhuje pod značkou Cockerel Lenka Kohoutová. První kolekce z roku 2011 byla pletená ručně z vlny z Jizerských hor. A přímo z tamních hřbitovů vzešel impuls pro oblékání váz. „Je to sklářský region, lidé tam nedávají na hroby PETky nebo plastové vázy. Používají sklo. A protože jsou v Jizerkách tuhé zimy, pletou na vázy zateplovací návleky, aby jim v mrazu nepraskly,“ popisuje Lenka Kohoutová. Poslechněte si, jak její pletený design vzniká a jak se v českém prostředí prodávají kolekce na pomezí oděvu a interiérového designu.

Playlist:

Floating Points – Last Bloom
Summer of Haze – Funeral Song
O.L.I.V.I.A. – Eco
Studio Bros – Lendário

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.