Vidět Tour de France je zážitek. O dost bláznivější, než si myslíte

22. červenec 2022

Tak jako každý červenec se i ti, kteří obvykle o kolo ani nezavadí, stali tak trochu cyklistickými experty. Ve Francii totiž právě vrcholí Tour de France. Jak to na slavném závodě vypadá, nebo přesněji řečeno jak to vypadalo v minulém týdnu v Alpách přímo na slavných stoupáních Galibier a Alpe d’Huez, nám prozradil Vojta Jírovec.

Tour de France letos jede směrem Alpy–⁠Pyreneje, slavná stoupání na východě země tak přišla na řadu jako první. Závod vystoupal na slavný Galibier, který se poprvé v programu Tour objevil už v roce 1911, tedy osm let po prvním ročníku. O den později se na „alpského obra“ jelo z druhé strany znovu, než se cyklistické vydali na závěrečný kopec, Alpe d’Huez.

„Na něj se poprvé jelo až v roce 1952, a to z iniciativy místních hoteliérů, kteří chtěli do svého zimního střediska přilákat turisty. Ten kopec není krásný, navíc nahoře na vás čeká nevzhledný apartmánový resort,“ líčí Vojta Jírovec, který Galibier jasně řadí nad Alpe d’Huez.

Vyčerpaný Jonas Vingegaard projíždí vítězně cílem 11. etapy

Třináctikilometrový výšlap je ale zajímavý něčím jiným –⁠ množstvím fanoušků a jejich energií. „Bylo to bláznivější, než jsem čekal, a to jsem měl docela vysoké očekávání,“ usmívá se Vojta. „Fanoušci tam kempují den či dva dopředu, poté závodníky i amatérské cyklisty pošťuchují dopředu, křičí na ně… je to blázinec,“ vypráví. 

A jak to vypadá v celkovém pořadí závodu? „Tour ještě není u konce, ale Tadej Pogačar má problémy s tím, aby ještě dostihl Jonase Vingegaarda. Paradoxně to ale může být dobře i pro něj, že nevyhraje potřetí v řadě. Protože takové dominance poté ve sportu zabíjí napětí a i fanoušci se proti takovým vítězům obrací,“ myslí si Vojta.

Obhájí Pogačar vítězství na Tour de France, nebo se bude radovat jeho soupeř Vingegaard? A jak oba cyklisté vypadali během alpských etap? Více v novém díle Tribuny.

autoři: Vojtěch Jírovec , Martin Vait , Vojtěch Ondráček
Spustit audio

Související