Vítězkou Czechingu 2022 je zpěvačka Aiko

15. září 2022

Mezi čtyřmi interprety ji vybrala patnáctičlenná mezinárodní odborná porota složená z hudebních kritiků, producentů i manažerů. Aiko se díky tomuto úspěchu představí na největším evropském showcasovém festivalu Eurosonic Noorderslag v Nizozemsku.

Ve finále desátého ročníku exportního projektu Radia Wave Czeching porazila synthpopové duo Méta Monde, drag queen a královnu českého hyperpopu Miss Petty a hudebníka a DJe Ventolina. Všichni nominovaní se představili na oslavě 16. narozenin Radia Wave v zaplněném pražském prostoru Fuchs2, kde také proběhlo vyhlášení výsledků.

Vítězkou Czechingu 2022 se stala Aiko

Kromě toho, že bude mít šanci zaujmout na Eurosonicu, natočí Aiko s Radiem Wave nový singl a videoklip a absolvuje workshop s profesionálním koučem.

Aiko se narodila v Moskvě, vyrostla v České republice a čerstvě má za sebou studium v Londýně. Formovala ji různá kulturní prostředí. Ještě loni byla sólovou hudebnicí, od letošního ledna už ji ale na pódiích můžeme vídat v triu s kytaristou a bubeníkem. Debutové EP Aiko vydala před čtyřmi lety, první plnohodnotné album Expiration Date před dvěma. Teď má v plánu nabídnout několik singlů a novou desku plánuje na příští rok.

K vítězům přechozích ročníků Czechingu patří třeba VR/NOBODY, Never Sol, Wild Tides, Hellwana, Viah, Tea Sofia nebo Amelie Siba, kterou odborná porota vybrala minulý rok.

Více informací o projektu naleznete zde.

autor: Liv Boková
Spustit audio

Související

 • Z vesmíru přišla první zpráva. Od mimozemšťanů ale není

  5. červen 2023
  Pozorování oblohy

  Tři observatoře na Zemi zachytily signál z vesmíru. Vědci si ho poslali, aby se připravili na to, co by lidstvo muselo dělat, kdyby někdy přišla zpráva od mimozemšťanů, a jak taková data dekódovat a poté interpretovat. Informuje o tom CNN.

  Jen necelé dva týdny po přijetí signálu už se vědci posunuli k luštění významu. Spolupracují na tom týmy po celém světě, tak jako by tomu bylo u případné reálné zprávy od mimozemšťanů. A zapojit se může i veřejnost, třeba různé amatérské skupiny o poznatcích diskutují na Discordu.

  „O obsahu zprávy zatím nemohu nic říct, malé nápovědy začneme dávat až tehdy, když uvidíme, že se lidé opravdu trápí,“ řekla jedna z autorek zprávy Daniela de Paulis. Dodala, že plánování projektu trvalo téměř dva roky. „Scházeli jsme se každý měsíc a brainstormovali nápady, co by nám tak případná mimozemská civilizace mohla poslat. Pak jsem skupinu zúžila na pět lidí a nakonec na tři, protože bylo opravdu důležité, aby o obsahu vědělo jen málo lidí.“

  Vesmírná zpráva má je pár kilobajtů. První krok v procesu dekódování podle de Paulis vyžaduje velmi specifické technické znalosti. „Pak se ale každý může zapojit do kulturní interpretace, což je pro mě ta nejzajímavější část,“ řekla pro Insider.

  Za projektem stojí nezávislý institut SETI (SETI Institute), který vznikl v roce 1985 a od té doby doufá, že se jí podaří zachytit zprávu od mimozemské civilizace. Signál organizace vyslala ze sondy ExoMars Trace Gas Orbiter, která teď obíhá kolem Marsu, kde zkoumá jeho atmosféru. Vlny putovaly vesmírem 16 minut, než je úspěšně zachytily tři observatoře: Allen Telescope Array v severní Kalifornii, Green Bank Telescope v Západní Virginii a radioastronomická stanice Medicina poblíž italské Boloni.

 • Japonci zavádí lekce usmívání. Za covidu to kvůli maskám zapomněli

  5. červen 2023
  Japonský mladík trénuje úsměv před zrcadlem

  Někteří Japonci si během pandemie tolik zvykli nosit respirátory, že zapomněli jak se usmívat. Svaly v obličeji, které k tomu potřebují jim pod rouškou zkrátka oslábly. Někteří je teď posilují je na speciálních lekcích, protože masky už na veřejnosti nejsou potřeba, uvádí server Sky News.

  Japonská vláda jako jedna z posledních na světě v březnu konečně zrušila doporučení nosit respirátory. Po 3 letech tak někteří obyvatelé zjišťují, že jaksi zapomněli, jak se žije bez nich. Mezi nimi je i Himawari Jošida. „Během covidu jsem skoro nepoužívala obličejové svaly,“ řekla dvacetiletá žena.

  Najala si proto „instruktorku úsměvu“, protože je to prý „dobré cvičení“ a pomůže jí to připravit se na vstup na japonský trh práce. Jošidu a její spolužáky, většinou mladé lidi, učí Keiko Kawano. Při jednom ze cvičení je nechává si před zrcadlem prsty roztahovat koutky úst a tváře.

  Společnost paní Kawano „Egaoiku“ (doslova „nauč se usmívat“) zaznamenala čtyřnásobný nárůst poptávky. Za jednu individuální hodinu studenti zaplatí 7700 jenů, v přepočtu asi 1200 Kč. Lektorka, bývalá rozhlasová moderátorka, Kawano si myslí, že se mladí lidé možná adaptovali na život s maskami. „Myslím, že teď ale roste potřeba, aby se lidé usmívali,“ dodala a upozornila na to, že se na ostrov vracejí turisté.

  Respirátory ale v Japonsku pořád nejsou na ústupu. Květnový průzkum japonské veřejnoprávní televize NHK ukázal, že 55 % lidí nosí respirátor stejně často jako v době, kdy platily vládní směrnice v době pandemie, a jen 8 % přestalo nosit masky úplně.

 • Produkce filmu Barbie vykoupila růžovou barvu

  5. červen 2023
  Ryan Gosling jako Ken v připravovaném filmu Barbie

  Aby tým režisérky Grety Gerwing dosáhl iluze toho, že Barbie v chystaném filmu skutečně ožije, rozhodl se všechny rekvizity barvit skutečným lakem. A způsobil tak její světový nedostatek. Trailery na film, který půjde v Česku do kin na konci července, totiž ukazují, že tvůrci museli použít opravu velké množství růžové.

  Asi nejvíc laku použili na natření Barbie „domečku” (samozřejmě v životní velikosti, aby se do něj herečka Margot Robbie vešla). „Na světě v jednu chvíli došla růžová”, směje se filmová designérka Sarah Greenwood. „Chtěla jsem aby ty růžové byly hodně ostré, a aby všechno bylo tak trochu ,too much’. Ta dětskost byla na prvním místě.”

  „Ten nedostatek opravdu byl. Dali jsme jim všechno, co jsme měli”, potvrdila Lauren Proud, viceprezidentka světového obchodu v Rosco, ve firmě, která hollywoodské producenty zásobuje nejrůznější technickými potřebami velmi často. Nedostatek ale podle Proud nebyl jen kvůli natáčení Barbie.

  Film se totiž natáčel na začátku roku 2022, tedy když se po pandemii covidu začalo ukazovat, že se všechna průmyslová odvětví budou potýkat s výpadky v dodavatelských řetězcích. Rosco se navíc vzpamatovávalo z krutých mrazů, které zaskočily Texas v roce 2021. Některé materiály, bez kterých se barvy nedají vyrábět totiž v tamních skladech extrémně nízké teploty zničily.

 • Jak přežít pád přes palubu do oceánu? Hlavně nepanikařte, radí odbornice

  2. červen 2023
  topící se člověk, tonutí

  Loni v listopadu přepadl James Michael Grimes přes palubu lodi do vod Mexického zálivu. Několik hodin zápasil s vlnami a mořskými živočichy, dokud ho nezachránil vrtulník pobřežní stráže. I když měl podle odbornice Cat Bigney velké štěstí, je zde množství způsobů, jak šance na přežití v podobné situaci zvýšit.

  Hlavní je zachovat klid a pokud možno vyhnout se zranění z pádu samotného nebo jeho následků. Největšími riziky je pak na otevřeném moři žhavé slunce, hladoví dravci, rozbouřená voda, podchlazení a dehydratace.

  Pro udržení se nad hladinou je ideální kombinace splývání, šlapání vody a plavání, uvedla pro server Insider Cat Bigney. „Pomůže vám i jen maličkost – něco, kolem čeho si dáte ruce, nebo umístíte ke krku,“ doplnila. Takovým předmětem může být třeba kus bambusu. Větší množství pak podle odbornice na přežití poslouží i jako vor, který ochrání před mořskými predátory.

  Důležité je také chránit se před sluncem. Zakrýt si hlavu kusem oblečení je jednou z variant, jak se vyhnout dehydrataci organismu. Ta je mnohem nebezpečnější než nedostatek jídla. „Naše těla jsou evolučně přizpůsobena k půstu i po delší dobu,“ dodala Bigney, která působila jako konzultantka National Geographic nebo pořadů dobrodruha Beara Gryllse na Discovery Channel.

  Pokud se v podobné situaci ocitnete, v neposlední řadě je klíčové na sebe upozornit. Nashromážděné množství plovoucího odpadu může vytvořit signál, který by záchranáři mohli zaznamenat. K samotnému pátrání pak pobřežní stráž používá programy pro předpověď lokace pohřešované osoby, uvedl pro Insider poručík americké pobřežní stráže Seth Gross.

  Jak doplňuje zpravodajský server, pád přes palubu na výletních lodích je vzácný. Podle údajů Mezinárodní asociace výletních lodí došlo v letech 2009 až 2019 k 212 takových incidentů. Pouze 48 osob ale bylo zachráněno.

 • Seriál Kancl se dočká své australské verze, hlavní roli získala známá komička

  2. červen 2023
  Komička Felicity Ward

  Kultovní britský seriál Kancl (The Office) komika Rickyho Gervaise z počátku tisíciletí se dočká své další, už třinácté adaptace. Do zpracování se po zemích jako Čína, Indie nebo Polsko tentokrát pustí Austrálie. A v čele pracovního kolektivu se vůbec poprvé objeví ženská postava. Ztvární ji komička Felicity Ward.

  Jak uvádí server CNN, Ward bude hrát postavu Hannah Howard, generální ředitelky obalové společnosti Flinley Craddick. Centrála se ale rozhodne její pobočku uzavřít a všichni zaměstnanci budou nuceni pracovat z domova.

  „Usoudili jsme, že svět je připraven na sympatickou chybující šéfku, která vládne svému obalovému impériu v australském Kanclu,“ uvedla generální manažerka BBC Studios ANZ a kreativní ředitelka produkce Kylie Washington. Australské vydání vzniká v koprodukci právě BBC Studios Australia and New Zealand, Bunya Entertainment a Amazon Studios.

  Autoři původní předlohy ve svém prohlášení uvedli, že jsou z připravované australské verze nadšení. „Politika v Kanclu se za dvacet let trochu změnila, takže se nemůžu dočkat, až uvidím, jak budou pracovat s postavou novodobého Davida Brenta,“ uvedl podle serveru CNN Ricky Gervais s odkazem na šéfa z prvního Kanclu.

  Natáčení bude probíhat od června v australském Sydney a očekává se, že potrvá osm týdnů. Nový seriál poběží příští rok a to ve 240 zemích.

 • Džíny z Tuzexu. Retro muzeum v Praze otevřelo výstavu věnovanou ikonickým kalhotám z osmdesátek

  2. červen 2023
  Výstava Džíny z Tuzexu v Retro muzeu Praha

  Retro muzeum v pražské Kotvě otevřelo novou expozici s názvem Džíny z Tuzexu. Návštěvníci v ní uvidí kalhoty, bundy i sukně z džínového materiálu, které si lidé v Československu mohli pořídit právě v Tuzexu, a to už od 60. let.

  „Džíny – to byl Tuzex, bony a veksláci. Výstižná zkratka jedné kapitoly naší minulosti. Tehdy móda východního bloku měla typickou šedou tvář, kterou právě džínový trend rozčísnul poprvé v 60. letech, uvedli podle serveru DesignMag zástupci Retro muzea.

  Kousek oblečení původně spojovaný s námořníky a dělníky se ve světě módy prosadil jako symbol vzdoru proti společnosti. Vlastnit džíny bylo snem mladých od poloviny 20. let minulého století. V Československu byly už v 60. letech k sehnání rifle – džíny italské značky Rifle, které daly tomuto kousku oblečení obecný název. Lidé si je mohli pořídit v Tuzexu. Podle pořadatelů výstavy měl na sobě džíny zřejmě jako první člověk v Československu hudebník Václav Neckář, a to v roce 1965, kdy v nich natáčel na Karlově mostě.

  I když se československé podniky snažily udržet krok s módními trendy, dlouho dobu zde na výrobu džínových kousků neexistovaly technologie. Ve velkém se do skříní obyvatel východního bloku dostaly až v osmdesátých letech. Tehdy se do jejich výroby pustily právě módní domy v Československu.

  „Tuzexové zboží bylo vnímáno až do konce trvání režimu jako exkluzivní a platilo to i o džínách. Ostatní pokusy o denimové oblečení byly vnímány spíše jako směšná náhražka a snaha režimu být moderní,“ dodává kurátor expozice Džíny z Tuzexu Michal Petrov.

  Poslechněte si i podcast Vlna, který se věnuje výročí slavných kalhot v dílu Rifle, jeansy, džíny slaví 150 let. Od motorkářů přes hippies až do kanceláří a na přehlídková mola.

 • Rajský plyn má jako droga významné negativní účinky. Mladým jim způsobit vážné poškození nervů

  1. červen 2023
  rajský plyn, helium do balonků

  Nová studie odhalila, že mladí lidé si mohou užíváním oxidu dusného, známého také jako rajský plyn, způsobit závažné neurologické potíže, jako je třeba i poškození míchy nebo periferních nervů. Plyn, který se používá hlavně v lékařství, se v současnosti ve Velké Británii stává velmi oblíbený právě mezi mladými lidmi jako droga. V zemi je druhou nejčastěji užívanou drogou, píše server Independent.

  Londýnská univerzita Queen Mary zkoumala obtíže 119 mladých lidí ve věku mezi 16 až 24 lety, kteří byli v uplynulém roce hospitalizováni s neurologickými problémy po užití rajského plynu jako rekreační drogy. Většina hospitalizovaných, asi 85 %, měla potíže jako píchání v rukou nebo nohou, a to kvůli plynem způsobenému poškození míchy a periferních nervů. Jako další příznaky mladí lidé uváděli například problémy s močovým měchýřem, střevy, špatnou rovnováhu nebo poruchy erekce.

  Tři čtvrtiny z hospitalizovaných byli muži a průměrný věk všech lidí, kteří byli do výzkumu zahrnuti, se pohyboval okolo 22 let. Někteří hospitalizovaní ale byli i nezletilí. Nejmladším bylo pouze 14 let. Podle studie se poškození způsobené oxidem dusným objevovalo nejvíce u asijských mladých mužů, což může naznačovat, že mohou mít k poškození nervů rajským plynem větší genetickou náchylnost.

  „Převaha případů s asijským etnickým původem může poukazovat na genetické, dietní nebo nutriční predispozice k neurologickému poškození v důsledku expozice N2O, ale také může naznačovat sociální okolnosti podmiňující užívání,“ uvádí studie.

  Podle serveru Independent ve Velké Británii za poslední rok užil rajský plyn jako drogu každý desátý člověk ve věku mezi 16 až 24 lety. Tento plyn se tak stává po konopí druhou nejužívanější drogou mezi mladými lidmi a dospívajícími.

 • Anticena Ropák roku po 30 letech končí. Zůstává anketa o nejhorší výrok týkající se ekologie

  1. červen 2023
  Ropák roku

  Anketa Ropák roku, která oceňuje antiekologické činy, po třiceti letech od svého založení končí. Pořadatel – sdružení Děti Země – uvedl, že ceny již naplnily svůj porevoluční účel. Dále bude pokračovat už jen anketa Zelená perla, která oceňuje antiekologický výrok roku, píše server Ekolist.

  Podle Dětí Země ceny Ropák roku pořádané od roku 1993 naplnily svůj hlavní účel, kterým bylo hlavně zvednout povědomí o činnosti ekologického hnutí v Česku, ale také sarkastickou formou upozorňovat na lidi, kteří podporují nebo sami provádějí nějakou antiekologickou činnost.

  „Začalo to vlastně jako recese, kdy jsme si v roce 1993 si řekli, že je potřeba trošku zviditelnit některé ekologické problémy. Oslovili jsme šestnáct osobností veřejného života, zejména z ekologického hnutí a lidí, kteří mají blízko k životnímu prostředí a narychlo jsme vytvořili jakousi anketu Ropák roku,“ uvedl pro ČTK Miroslav Patrik, dlouholetý šéf organizace Děti Země.

  Archivní snímek z vyhlašování Ropáka roku 2013, kterým se stal Miloš Zeman (na snímku jeden ze zakladatelů anticeny Miroslav Patrik)

  Ceny Ropák roku získávali většinou mužští politici, a to včetně dvou českých prezidentů Miloše Zemana a Václava Klause. Jedinou ženskou držitelkou antiekologického ocenění se stala v roce 2020 Klára Dostálová jako tehdejší ministryně pro místní rozvoj za hnutí ANO, a to kvůli neobvykle zrychlené přípravě stavebního zákona. Posledním držitelem anticeny se v roce 2021 stal její stranický kolega a rovněž někdejší ministr životního prostředí Richard Brabec.

  V současnosti bude pokračovat už jen anketa Dětí Země o nejhorší výrok v oblasti životního prostředí. Zelená perla je vyhlašována od roku 1996. O udílení této anticeny rozhoduje stočlenná porota vybírající z nominací, které lze organizaci zaslat, například i prostřednictvím webového formuláře. Nejhorší výroky za rok 2022 je možné nominovat do 11. června.

 • Bert & Friends vystoupí jako jediní Češi na festivalu Prague Sounds. Svůj koncert odehrají v pražském Rudolfinu

  1. červen 2023
  Bert & Friends

  Sedmadvacátý ročník festivalu Prague Sounds, který byl dříve známý jako Struny podzimu, přinese letos na podzim do pražských sálů výběr současných světových umělců a umělkyň, mezi nimi i jako jediného českého interpreta kapelu Bert & Friends. Ti celý festival uzavřou svým unikátním koncertem KLASIRDO, překvapivě se navíc představí v pražském Rudolfinu.

  Koncert KLASIRDO představuje Berta a jeho přátele v netradičním set-upu, v rámci kterého kapela prezentuje své největší hity, ale v klasickém klavírním provedení s velmi intimní atmosférou. S tímto konceptem vystupovali už třeba v roce 2020 v Plzni, a to v rámci Radio Wave Live Session.

  „Užívám si na tom tu hru na klavír. A z těch písniček, které tam hrajeme takhle nahatě, tak z nich víc vylezou jejich kompozice a ukážou se zase v jiném světle. Hrozně mě na tom přitahuje ta jejich ryzost,“ popisuje pro Radio Wave frontman kapely Albert Romanutti.

  Skupina složená z přátel a absolventů Konzervatoře Jaroslava Ježka má na svém kontě řadu ocenění, včetně Ceny Anděl za nejlepší videoklip, Ceny Apollo za inovaci v hudbě nebo ceny Žebřík za objev roku. Pravidelně vyprodávají kluby i velké stage po celé republice, třeba i v rámci hudebních festivalů, jako jsou Colours of Ostrava, Rock for People, Pohoda nebo Pop Messe. Na festivalu Prague Sounds se objeví poprvé a rovnou se představí na pódiu slavného pražského koncertního sálu.

  „Je to trochu extrém, že s KLASIRDEM budeme vystupovat v Rudolfinu. Tak dva roky jsme přemýšleli, kde bychom to tak udělali a nakonec se to povedlo právě ve spolupráci s Prague Sounds. Těším se na to, že do Rudolfina přijdou i mladší lidi nebo naopak i starší lidi, kteří nás neznají. A je to pro nás čest, že se objevíme právě na podiu Rudolfina,“ dodává Romanutti.

  Festival Prague Sounds zahájí klavírista a zpěvák Benjamin Clementine, který bude v Praze vystupovat vůbec poprvé. Představí se ale i africká zpěvačka a oceňovaná umělkyně Angelique Kidjo a po čtyřech letech se na festival vrátí smyčcové kvarteto JACK Quartet. Dále Prague Sounds nabídne třeba i koncert jazzového basisty Rona Cartera, průkopníka elektronické hudby Alva Nota, Nathana Fakea nebo rappera Kofi Stone.

  Poslechněte si také Bert & Friends v Czechingu 2021: Máme síť na múzy a hrajeme zázračný písničky.