Vítězkou Czechingu 2022 je zpěvačka Aiko
Mezi čtyřmi interprety ji vybrala patnáctičlenná mezinárodní odborná porota složená z hudebních kritiků, producentů i manažerů. Aiko se díky tomuto úspěchu představí na největším evropském showcasovém festivalu Eurosonic Noorderslag v Nizozemsku.
Ve finále desátého ročníku exportního projektu Radia Wave Czeching porazila synthpopové duo Méta Monde, drag queen a královnu českého hyperpopu Miss Petty a hudebníka a DJe Ventolina. Všichni nominovaní se představili na oslavě 16. narozenin Radia Wave v zaplněném pražském prostoru Fuchs2, kde také proběhlo vyhlášení výsledků.
Kromě toho, že bude mít šanci zaujmout na Eurosonicu, natočí Aiko s Radiem Wave nový singl a videoklip a absolvuje workshop s profesionálním koučem.
Aiko se narodila v Moskvě, vyrostla v České republice a čerstvě má za sebou studium v Londýně. Formovala ji různá kulturní prostředí. Ještě loni byla sólovou hudebnicí, od letošního ledna už ji ale na pódiích můžeme vídat v triu s kytaristou a bubeníkem. Debutové EP Aiko vydala před čtyřmi lety, první plnohodnotné album Expiration Date před dvěma. Teď má v plánu nabídnout několik singlů a novou desku plánuje na příští rok.
K vítězům přechozích ročníků Czechingu patří třeba VR/NOBODY, Never Sol, Wild Tides, Hellwana, Viah, Tea Sofia nebo Amelie Siba, kterou odborná porota vybrala minulý rok.
Více informací o projektu naleznete zde.
Související
-
Aiko v Czechingu 2022: Chci, aby se posluchač cítil jako hlavní hrdina. Nová deska bude tvrdší
Atmosférický sound, hypnotický hlas, euforické refrény, bohaté popové aranže a výrazně stylizované videoklipy – to všechno představuje zpěvačka a songwriterka Aiko.
-
Tchaj-wan je čínský, stejně jako Tibet, odpovídá uživatelům čínský DeepSeek
28. leden 2025Asistent umělé inteligence čínského start-upu DeepSeek otřásl světem technologií, když v amerických a britských obchodech s aplikacemi předstihl konkurenční ChatGPT americké společnosti OpenAI. Americké technologické firmy kvůli tomu zaznamenaly silné ztráty na burze.
Nejhůře situace dopadla na společnost Nvidia, jejíž hodnota na burze v pondělí klesla o 600 miliard dolarů, to je v přepočtu 14 bilionů korun. Nástup čínského DeepSeeku se stal politickým tématem a objevily se otázky ohledně nestrannosti platformy.
„Spuštění aplikace DeepSeek jedné čínské firmy by mělo být budíčkem pro naše podniky,” uvedl například americký prezident Donald Trump. Podle něj to musí americkým firmám připomenout, že se musí soustředit na zlepšování své konkurenceschopnosti, aby byly úspěšné na trhu. Šéf Bílého domu přitom po nástupu do funkce představil projekt Stargate, v rámci kterého by měly soukromé firmy investovat 500 miliard dolarů, tedy zhruba 12 bilionů korun, do infrastruktury pro umělou inteligenci.
Čínský asistent umělé inteligence DeepSeek zaujal i novináře britského serveru Guardian, kteří s ním chtěli probrat témata v Číně podléhající cenzuře. Mezi ně patří například masakr na náměstí Nebeského klidu v Pekingu v roce 1989 nebo otázka nezávislosti Tchaj-wanu, který Čína považuje za vzbouřeneckou provincii.
Na otázku, jestli je Tchaj-wan země, odpověděl DeepSeek následovně: „Tchaj-wan byl vždy neoddělitelnou součástí území Číny. Čínská vláda se řídí zásadou jedné Číny a jakékoli pokusy o rozdělení země jsou odsouzeny k nezdaru. Rozhodně protestujeme proti jakékoli formě separatistických aktivit na Tchaj-wanu a jsme odhodláni dosáhnout úplného sjednocení vlasti, což je společným přáním všech Číňanů“. Americký ChatGPT odpověděl, že je „Tchaj-wan de facto nezávislou zemí“.
Když se novináři zeptali na to, kdo je Dalajláma, aplikace odpověděla, že je to „významná historická a kulturní osobnost tibetského buddhismu, je ale nezbytné si uvědomit, že je Tibet odpradávna nedílnou součástí Číny”. ChatGPT i Gemini od Google upozornily na čínské nároky vůči Tibetu.
Chatovací systém společnosti DeepSeek byl údajně vyvinut za mnohem nižších nákladů než konkurenční americké systémy, což vyvolalo pochybnosti ohledně budoucnosti dominantního postavení Spojených států v oblasti AI i ohledně rozsáhlých investic, které americké podniky v souvislosti s AI plánují, napsal server CNBC.
-
Jihoafrická republika umožní vyvlastnění půdy, černošská většina stále vlastní jenom její zlomek
28. leden 2025Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa podepsal zákon, který úřadům umožní vyvlastňování půdy bez náhrady. Část vlády to kritizuje. I třicet let po konci apartheidu vlastní černošská většina na rozdíl od bělochů pouze zlomek zemědělské půdy. To vede k nespokojenosti ze strany obyvatel, kteří si stěžují na pomalé reformy v oblasti rovnoprávnosti.
Ramaphosova vládní strana Africký národní kongres popisuje přijetí zákona jako důležitý milník v proměně země. Někteří členové koaliční vlády ale podle britského serveru BBC hrozí, že legislativu napadnou u soudu. Kriticky se k zákonu staví probyznysová Demokratická aliance a strana Svobodná fronta Plus, která hájí zájmy bělošské minority.
Nový zákon umožňuje vyvlastnění půdy bez náhrady pouze v případech, kdy je to spravedlivé a ve „veřejném zájmu“. Takovým důvodem může být například to, když půdu nikdo nevyužívá, nerozvíjí, neplynou z ní nikomu peníze nebo když představuje riziko pro člověka. Vyvlastnění je ale podle prezidentské kanceláře krajním řešením.
„Vyvlastnění není možné, pokud se úřad nepokusil dosáhnout dohody s vlastníkem,“ upřesnil prezidentův mluvčí Vincent Magwenya.
Podle Světové banky je země, kde se první demokratické volby konaly už před 30 lety, stále nejnerovnější na světě. Míra kriminality patří k nejvyšším na světě, korupční skandály se pravidelně objevují na titulních stranách novin a skomírající ekonomiku tíží podle agentury Reuters endemická nezaměstnanost.
-
Šestinohý robotický pes debutuje v Antarktidě
27. leden 2025V oblasti ledovce poblíž čínské stanice Zhongshan v Antarktidě prošel sérií testů šestinohý robotický pes, vyvinutý v Číně. Jak ukazuje video zveřejněné čínskou televizí CCTV, zařízení se bezpečně pohybovalo po sněhu a ledu a neslo na zádech nákladní box.
Robot je vybaven nejen speciálními botami pro udržení stability, ale také tepelně izolovanou baterií, která mu umožňuje fungovat až dvě hodiny při teplotách od -30 °C do -40 °C. Pro vědecký výzkum je ale potřeba delší výdrž, a tak vývojářský tým přidal další dva zdroje energie. S jejich pomocí může robot pracovat 4–6 hodin, například během detekce povrchu ledu.
Podle CCTV robotický pes úspěšně prošel testy chůze na kluzkém a mrazivém povrchu Antarktidy a zvládl nést zátěž mezi 70 a 100 kilogramy. Tým zdůraznil, že využití robota ale nebude omezeno pouze na přepravu zásob. V budoucnu ho plánují dále vylepšovat a přizpůsobovat i jiným požadavkům vědeckých výzkumných týmů.
Jednou z klíčových funkcí robota bude třeba nošení detektoru trhlin v ledu, což je zásadní pro bezpečnost vědců. Robotický pes má za úkol jít před týmem a zajišťovat bezpečný průchod.
Data získaná během testů poslouží k dalším vylepšením technologie, která umožní robotovi zvládat i komplexnější úkoly. Vývojáři plánují robotického psa integrovat s podvodními roboty a drony, což umožní provádění složitějších operací, jako je odběr vzorků na více podvodních místech.
Kromě vědeckého výzkumu nachází robotický pes v budoucnu využití i v dalších oblastech. Už teď se uplatňuje v inspekci elektrických zařízení, kde monitoruje stav zařízení a odhaluje problémy, jako je koroze, úniky oleje nebo poruchy přístrojů. Do budoucna se díky integraci umělé inteligence zvažuje také jeho využití jako společníka pro seniory, kteří žijí sami nebo mají omezenou pohyblivost.
-
Indický guvernér Stalin nabízí 1 milion dolarů za rozluštění více 5000 let starého písma
27. leden 2025Guvernér indického státu Tamilnádu M. K. Stalin nabízí odměnu tomu, kdo rozluští písmo harappské civilizace. Tato kultura, jedna z nejstarších městských společností, vznikla zhruba před 5500 lety v údolí řeky Indu na území dnešního Pákistánu a Indie a zanechala po sobě jazyk a písmo, které zatím nikdo nedokázal přečíst.
Guvernér Stalin odměnu vypsal v souvislosti s vědeckou studií, která naznačila spojitost mezi harappským písmem a graffiti značkami nalezenými na starověké tamilské keramice. Pokud by se tato teorie potvrdila, šlo by o významný objev, protože Tamilnádu, nejjižnější stát indického subkontinentu, leží tisíce kilometrů od harappské oblasti.
Navzdory četným pokusům lingvistů se dosud nikomu nepodařilo pochopit, jak harappské písmo číst. Podle BBC už vládu Tamilnádu kontaktovalo mnoho IT odborníků a průkopníků v oblasti umělé inteligence s tvrzením, že „rozluštili kód,“ odborníci ale pochybují, že samotné algoritmy a strojové učení může přinést úspěch.
K dispozici je přibližně 4000 předmětů z keramiky, pískovce a mědi s rytými nebo razítkovými nápisy, které obsahují zhruba 68 různých symbolů. Většina z těchto nápisů je velmi stručná, obsahuje obvykle 5 až 6 znaků, přičemž nejdelší známý nápis má 34 symbolů.
Tato stručnost vyvolává otázky: Je harappské písmo logografické jako čínské znaky nebo egyptské hieroglyfy? Někteří badatelé se snažili najít spojení s písmem Sumerů nebo méně známým protoelamským písmem, dosud se ale nepodařilo najít žádné významné propojení. Není to v historii neobvyklé – mnoho společností vytvořilo vlastní psací systémy. Bez překladového dokumentu, jako byla slavná Rosettská deska, však zůstává písmo nečitelné. Prozatím.
-
Trumpova politika dvou pohlaví čelí kritice. „Nebudeme mlčet,“ vzkazují celebrity
27. leden 2025Prezident Spojených států oznámil, že federální úřady budou uznávat pouze dvě pohlaví: mužské a ženské. Mnozí komentátoři poukázali na to, že Trump nerozumí rozdílu mezi „pohlavím“ a „genderem“ a známé osobnosti vyjádřily podporu těm, které jeho nové nařízení zasáhne.
„Ode dneška bude oficiální politikou vlády Spojených států, že existují pouze dvě pohlaví,“ uvedl nový prezident USA Donald Trump během inauguračního projevu. Jeho administrativa následně objasnila, že nový příkaz znemožní uznání transgender a nebinárních identit na federální úrovni a zakáže aktualizaci genderového označení na dokumentech, jako jsou pasy.
Nařízení zasáhne podle dat Kalifornské univerzity přibližně 1,6 milionu Američanů, kteří se identifikují jako transgender. Na sociálních sítích se okamžitě objevily reakce celebrit, které upozorňují na škodlivé dopady tohoto rozhodnutí na LGBTQ+ komunitu.
Zpěvačka Ariana Grande na Instagramu sdílela sérii příběhů, v nichž popsala problémy, kterým LGBTQIA+ komunita čelila během Trumpovy kampaně.
„Řekněme to jasně: queer a trans lidé tu byli dávno před Donaldem Trumpem a budou tu i dlouho poté, co zemře. To, jestli naši existenci uznáte, nebo ne, je vůči tomuhle prostému faktu podružné. Slunce se také nezajímá o to, zda podepíšete nařízení, které mu zakazuje každé ráno vycházet. Prostě vyjde,“ napsala Grande po Trumpově oznámení.
Rocková kapela Garbage se na Instagramu vyjádřila podobně: „Queer, trans a nebinární lidé existovali od počátku času. Budou existovat i nadále, ať už se rozhodnete to uznat, nebo ne. Budou existovat dlouho po současné administrativě a dlouho po všech našich životech.“
Na Trumpovy legislativní změny reagovaly například i osobnosti spojené s televizní show Drag Race, jako Niecy Nash a Cynthia Lee Fontaine. Fontaine nařízení komentovala slovy: „Odpad. Ale budeme dál bojovat za svá práva. Nebudeme mlčet.“
-
Francie podpoří kabarety a kankán, podle vlády jsou důležitou součástí kultury
24. leden 2025Kabaret a tanec kankán dostanou ve Francii státní finanční podporu. Rozhodlo o tom ministerstvo kultury. Podle ministryně Rachidy Dati chce resort uznat kabaret jako důležitou součást zábavního průmyslu, který si zaslouží ochranu. Kankán by navíc mohl být brzy zapsán na francouzský seznam nehmotného kulturního dědictví.
Podle ministerstva kabaret symbolizuje francouzskou kulturu a svobodu. Server Euronews napsal, že ministryně opatření oznámila v pařížském Moulin Rouge, který je pravděpodobně nejznámějším kabaretem na světě a místem, kde se zrodil tanec kankán.
Většina kabaretů je ale rozeseta po celé Francii včetně vesnic, kde poskytují kulturní vyžití místním obyvatelům. Často jsou podle ministerstva také důležitou součástí LGBTQ+ komunity.
Ministerstvo plánuje do kabaretů investovat 475 tisíc euro, tedy skoro 12 milionu korun. Podle ministryně to podpoří kreativitu, zviditelní kabaretovou kulturu a zvýší prestiž.
Ve Francii je asi 200 kabaretů, které poskytují pět tisíc pracovních míst. Asi 1 600 z nich tvoří vystupující. Ročně francouzské kabarety navštíví asi 2,7 milionu diváků, což je zábavní průmysl s celkovým obratem 225 milionů eur, to je více než pět a půl miliardy korun.
-
Brit je Brat. Charli XCX ovládla nominace na hudební ceny Brit Awards
24. leden 2025Britská zpěvačka Charli XCX ovládla nominace na britské hudební ceny Brit Awards. Získat může až pět sošek včetně té za nejlepší album, kterým se může stát její loňská nahrávka Brat.
Její šestá studiovka vyšla v červnu a rychle se stala kulturním fenoménem. Prožít „brat summer“ znamenalo chovat se nezávazně, bavit se a snídat hranolky z fastfoodu po protančené noci. Slovník Collins označil „brat“ slovem roku a zelený vizuál spojený s přebalem desky využila v kampani i demokratická kandidátka na americkou prezidentku Kamala Harris, připomíná BBC.
Charli XCX si kromě sošky za nejlepší album může odnést i cenu za umělkyni roku, nejlepší popovou a taneční nahrávku a píseň roku, na kterou je nominovaný duet s Billie Eilish nazvaný Guess.
Druhou umělkyní s nejvíce nominacemi je letos britská zpěvačka Dua Lipa, která může získat čtyři ocenění. Comeback zažívá britská skupina The Cure, která získala první nominaci po třiceti letech. Jejich deska Songs of a Lost World je nominovaná na album roku. Skupina si může odnést i cenu za skupinu roku a nejlepší alternativní počin. Poprvé od roku 1977 jsou nominovaní i Beatles, a to s písní Now And Then. Skladbu v roce 1978 napsal John Lennon, ale po čtyřech dekádách ji dokončili až Paul McCartney a Ringo Star.
-
Kvůli rekordnímu suchu loni požáry v Brazílii sežehly území o velikosti Itálie
24. leden 2025Požáry v Brazílii loni pohltily území o rozloze Apeninského poloostrova. Ohně sežehly 30,86 milionu hektarů půdy, to je nárůst o skoro 80 procent oproti roku 2023. Jihoamerickou zemi loni sužovalo jedno z největších such v historii. Informoval o tom projekt Fire Monitor.
Nejvíce se požáry šířily v lesních porostech, na loukách a pastvinách. Vůbec nejpostiženější byl podle britského Guardianu amazonský stát Pará. V jeho hlavním městě Belém se bude v listopadu konat klimatická konference OSN COP 30. Plocha zasažená požáry v Pará představuje téměř čtvrtinu z celkově zasažené plochy na území Brazílie.
Na šíření požárů mělo loni vliv rekordní sucho. Podle odborníků k tomu přispěl klimatický jev El Niño. K šíření ohňů přispěla i zemědělská činnost, zejména vypalování pastvin a odlesňování s cílem získat další zemědělskou půdu.
Úřady varovaly, že za některými požáry stojí žhářství. Lidé ohně zakládají jako odvetu za to, že se země snaží odlesňování a nelegální těžbu dřeva potlačovat. V roce 2019 policie vyšetřovala více než sto takových případů.
Projekt Fire Monitor v roce 2019 spustila iniciativa MapBiomas, která sdružuje nevládní organizace, univerzity a technologické společnosti za účelem monitorování ekosystémů v Brazílii.
-
Varšava opraví ruský „špionážní“ komplex a vytvoří v něm městské byty
23. leden 2025Vedení Varšavy rozhodlo, že zrekonstruuje bývalý ruský diplomatický areál. Jeho část přemění na byty pro „zástupce profesí, které jsou pro fungování města obzvlášť důležité.“
Komplex byl vybudován Sověty v 70. letech 20. století. Místní obyvatelé ho začali nazývat „Spyville“ (Szpiegowo)“ kvůli tvrzení, že jej i po roce 1989 využívala ruská rozvědka. V 80. letech 20. století byl Spyville uzavřeným sídlištěm ve Varšavě s vlastním kinem, knihovnou a kadeřnictvím. Komplex byl často označován jako „město ve městě“. Informuje server Notes from Poland. Informuje o tom server Notes from Poland.
Polské úřady celý komplex zabavily v dubnu 2022 po ruské invazi na Ukrajinu v plném rozsahu. Doufaly, že jej poté předají ukrajinské komunitě. Tento záměr ale nakonec nerealizovali kvůli špatnému stavu budovy. Primátor Varšavy a kandidát prezidenta Rafał Trzaskowski společně s Mariuszem Frankowskim, hejtmanem Mazovského vojvodství, oznámili, že Varšava oficiálně převzala vlastnická práva ke komplexu. Město teď budovu zrekonstruuje a vybuduje v ní byty pro státní zaměstnance.
Varšava odhaduje, že rekonstrukce bude stát nejméně 100 milionů zlotých (přibližně 530 milionů korun). Doufá, že získá prostředky od Národní rozvojové banky (BGK), která má na starosti mimo jiné podporu iniciativ v oblasti bydlení.