Vypsat se z osobní tragédie. Karolina Světlá objevila svůj talent v Podještědí
Jana hledá vášeň hlavně v 19. století, a tak do druhého dílu adventní série prosadila výlet do Světlé pod Ještědem, místa, které inspirovalo umělecký pseudonym Johanny Rottové, známé pod jménem Karolina Světlá. Kačce se do čtení spisovatelky, kterou znala jen z hodin povinné literatury, nejdřív vůbec nechtělo. Když se ale ponořila do jednoho z jejích románů, vypravěčskému stylu Světlé propadla.
Světlá projevila spisovatelský talent už jako malá holčička. U dívky však byly takové sklony považovány za škodlivé. Učitel, který objevil její ranou poezii, varoval rodiče, aby jí tento neblahý zájem razantně vyhnali z hlavy.
O mnoho let později, po prožité tragédii, doporučil rodinný lékař, aby si Johanna Rottová odjela odpočinout k příbuzným do podhůří Jizerských hor. Tady konečně získala vytouženou svobodu a začala psát příběhy inspirované podhorskou krajinou a životem místních lidí.
Jaká rána zasáhla život slavné spisovatelky a přivedla ji do vesnice, která navždy změnila její osud? Co si myslí Bludičky o bulvárem propíraném vztahu Světlé s Janem Nerudou? Ví už Kačka, kdo byl Vojta Náprstek? Jak vnímala Světlá otázku emancipace žen? Jak dokázala popisovat krajinu Podještědí? A co na jejím vypravěčském stylu Bludičky nejvíc oceňují? Poslechněte si celý díl!
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.