Vytrhávání vlasů jí přináší úlevu, přestat s tím jde jen obtížně

4. listopad 2022

Trichotillománii neboli nutkavé vytrhávání vlasů si můžeme představit jako něco mezi zlozvykem, uvolňovačem stresu a příznakem obsedantně kompulzivní poruchy. Osmadvacetiletou Elišku provází životem už od dvanácti let.

„Strašně dlouho jsem to schovávala. Styděla jsem se za to, protože jsem vůbec nevěděla, že něco takového skutečně existuje,“ popisuje mladá právnička dobu, kdy si začala vytrhávat vlasy, protože jí to přinášelo úlevu ve stresu nebo v emočně vypjatých situacích.

Čtěte také

Před svými blízkými o svých potížích promluvila teprve nedávno, když začala chodit na psychoterapii a založila instagramový profil trichotillomanie_cz, na kterém sdílí své pokroky a pokusy nevytrhávat si vlasy.

„Není to nic, co by snižovalo moji lidskou hodnotu, každý s něčím bojuje,“ říká s nadhledem Eliška. Zároveň ale také připouští, že má ve svém blízkém okolí i lidi, kteří jí vlastně její problém moc nevěří a myslí si, že to „trochu přehání, zveličuje a že vymýšlí kraviny, protože se nudí a nemá pořádné zájmy“.

Má Eliška pořádné zájmy? Co jí pomáhá netrhat si vlasy? A jak může její problém souviset se vztahem k jídlu i k sobě samé? Poslechněte si Diagnózu F o trichotillománii.

Spustit audio

Související