Zabijačka, hledání identity a zdravotní hendikepy. České debuty na MFF Karlovy Vary

27. červen 2024

Mord, Ta druhá, Ještě nejsem, kým chci být. Letošní festival v Karlových Varech uvede hned několik českých debutů. Dva první filmy od Adama Martince a Marie Magdaleny Kochové a jeden „falešný“ debut Kláry Tasovské jsme vybrali do podcastu Radia Wave Vlna. Jaké jsou a jak vznikaly? A jaké to je v Česku dnes debutovat celovečerním filmem?

V hlavní soutěži 58. ročníku karlovarského festivalu se bude promítat Mord, drama odehrávající se na rodinné zabijačce. Natočil ho Adam Martinec. Ten už dřív zaujal podařenými krátkými filmy Cukr a sůl a Anatomie českého odpoledne. Teď na ně navazuje celovečerním debutem, kterým absolvoval FAMU. O něm, ale hlavně o pocitech zodpovědnosti, profesních obavách a svazujících perspektivách debutu mluví v rozhovoru.

Letos třicetiletá režisérka Marie Magdalena Kochová se v dokumentárním portrétu Ta druhá věnuje osmnáctileté Johance, jejíž mladší sestra žije se zdravotním hendikepem. Snímek Ta druhá mimochodem doprovází sociologický výzkum, jehož cílem je dozvědět se víc o právě tzv. skleněných dětech – sourozencích lidí se zdravotním znevýhodněním.

Třetí výborný domácí film, snímek Ještě nejsem, kým chci být, natočila Klára Tasovská. Zkušená dramaturgyně, scenáristka, střihačka a režisérka společně s Lukášem Kokešem už připravila filmy Pevnost nebo Nic jako dřív. Její samostatný režijní debut přichází ale až teď. Ještě nejsem, kým chci být je složený výhradně z fotografií známé fotografky Libuše Jarcovjákové a dívá se na svět a lidskou identitu jejím sympatickým pohledem. Premiéru měl už v zimě na festivalu Berlinale.

Jsou debutující tvůrci a tvůrkyně nervózní? Rozhodně ano. Z čeho nejvíc? Jakou cítí zodpovědnost? Co svými filmy chtěli říct a jak osobní nebo společenská témata si vybírali?

autor: Pavel Sladký
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.