Zemřel Thich Nhat Hanh, zenový mistr, blízký přítel Martina Luthera Kinga a otec mindfulness

6. únor 2022

V sobotu 22. ledna zemřel v úctyhodném věku 95 let zenový mistr Thich Nhat Hanh, podle mnohých vůbec nejvýznamnější osobnost současného buddhismu, hned po čtrnáctém dalajlámovi. Narodil se ve Vietnamu, během života ale působil především v Severní Americe a Evropě. Za svou popularitu na Západě buddhismus do značné míry vděčí právě jemu – nakonec vytvořil i populární meditační metodu mindfulness, která vychází ze zenové meditace všímavosti.

S básníkem a psychoterapeutem Adamem Borzičem, kterého Thich Nhat Hanh hluboce ovlivnil na jeho duchovní cestě, mluvíme o odkazu této výjimečné osobnosti uznávané a ctěné napříč buddhistickými školami a směry.

Adam Borzič

Jeho důležitou součástí je i důraz na angažovanost, na sociální a politické souvislosti lidského života: člověk ve snaze o dosažení vnitřního klidu nesmí zavírat oči před utrpením druhých. Thich Nhat Hanh se ostře vyslovoval proti válkám i ničení planety.

Obřady k uctění jeho památky probíhaly řadu dní v kuse na několika kontinentech a podle Borziče v době po mistrově úmrtí došlo k zesílení vzájemné propojenosti buddhistického světa.

Jak se Thich Nhat Hanh seznámil s Martinem Lutherem Kingem a jak se vzájemně ovlivnili? A co znamená mistrova představa, že Ježíš Kristus je Buddhou Západu? Pokud vás zajímá víc, pusťte si celý pořad!

autoři: Jan Škrob , Petr Wagner
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.