Ženská sexualita je stále pole pro objevování. Omezují ji stereotypy, tlak na výkon a biologie

19. červen 2024

Ženy dosahují orgasmu méně častěji než muži. Souvisí to s tlakem na výkon a stereotypy, které ovlivňují sexuální prožitek. Moderní přístupy k sexuální edukaci nabízejí možnosti pro zlepšení sexuálního zdraví žen. Ukazují, že socioekonomický status a vzdělání mohou hrát v ženské sexualitě významnou roli, přičemž ženy s nižším statusem častěji hlásí sexuální obtíže. V podcastu Moderní láska odpovídá na téma ženské sexuality Lucie Krejčová z Národního ústavu duševního zdraví. 

Markéta: Občas se setkáváme s názory, že muži a ženy vnímají sex odlišně. Pro ženy je sex o emocích, napojení a intimitě, zatímco pro muže je to spíš o fyzickém uspokojení. Z toho vyplývá mnoho závěrů. Například, že ženy nedokáží si užívat nezávazný sex, nebo že muži chtějí sex vždycky. Platí tento předpoklad?

Lucie: V základu asi ano. Muži a ženy přistupují k sexu odlišně, i když je to velmi individuální. Překvapivě, když se na to podíváme z širšího pohledu, muži a ženy se v sexu tolik neliší, zejména biologicky. Rozdíl mezi muži a ženami spočívá v tom, co všechno ovlivňuje vnímání sexu a sexuality. Biologický předpoklad – hladina hormonů – je variabilní u žen, protože jejich sexuální touha, vzrušivost a schopnost dosahovat orgasmu se mění v průběhu menstruačního cyklu a života. U mladších žen může být vysoká sexuální touha, ale nižší schopnost dosahování orgasmu.

Čtěte také

S postupem věku se to může proměnit. Žena nemusí cítit spontánní sexuální touhu tak často, ale může být více responzivní na partnera. Díky rostoucímu sebevědomí a lepšímu poznání toho, co jim v sexu dělá dobře, mohou být více vzrušené a snadněji dosahovat orgasmu. Ženská sexuální touha je více vázaná na partnerství, protože spontánní touha může být vlivem hormonů a okolností nižší. U mužů nejsou výkyvy tak časté, ale také se dějí, protože i oni jsou ovlivněni svým životem a událostmi.

Pokud jde o nezávazný sex, výzkumy ukazují, že muži ho mají častěji, ale ženy toho jsou také schopné. Příčinou je zřejmě hormon oxytocin, který se vyplavuje během sexuálních aktivit, nejvíce po orgasmu, a způsobuje bondování mezi partnery. Testosteron tento účinek snižuje, zatímco estrogen ho posiluje. Proto ženy mohou více přilnout k partnerovi, zatímco muži ne tolik. To ale neznamená, že ženy nemohou mít nezávazný sex a užívat si ho stejně jako ten závazný. Je to jedna z teorií, proč muži mají nezávazný sex častěji než ženy.

Pokud se podíváme na evoluční psychologii, muži přistupují k sexu jinak, protože jejich cílem je mít co nejvíce potomků s co nejvíce ženami. Pro ženy je výhodné mít jednoho partnera, který jim poskytne zdroje a ochranu pro ně i pro případné potomstvo.

Petr: V úvodní otázce jsme narazili na některé mýty o tom, jak muži a ženy přistupují k sexu. Překáží nebo naopak pomáhají tyto mýty lidem v jejich sexualitě? A je něco z toho častější překážkou?

Lucie: U žen to může rozhodně překážet. Postoje společnosti k sexualitě dopadají na ženy mnohem více. Z výzkumů víme, že ženy často uvádějí méně sexuálních partnerů, než ve skutečnosti mají, protože se obávají, že by je společnost mohla vnímat negativně. To může ovlivnit i prožívání jejich sexuality, protože se nedokáží uvolnit a mají zakořeněné představy o tom, co by v sexu měly a neměly dělat. Ženská sexualita je v popředí zájmu teprve posledních pár desítek let, zatímco dříve byla záležitostí převážně mužské sexuality. To vše má vliv zejména na ženy a jejich sexualitu.

moderni-laska_2100x1400

Moderní láska je speciální sérií pořadu Balanc, který se věnuje sebepoznání a duševnímu zdraví. Přináší sedm témat o současných podobách lásky: o vztahové rozmanitosti, seznamování, randění, sexualitě, manželství, genderu a životě singles. S nápadem natočit tuto sérii oslovila Radio Wave psychoterapeutka, socioložka a zakladatelka Institutu Moderní láska Markéta Šetinová. V pořadu využíváme nová data o intimitě a vztazích od výzkumné agentury Behavio a společně s experty napříč obory přemýšlíme o tom, jaké změny se týkají seznamování a partnerství v současném Česku.

Je důležité vědět o rozdílech mezi muži a ženami, ale ještě důležitější je vědět, jak to máme my osobně. Pokud jsme typ člověka, který se rychle po sexu zamiluje a vzniká u něj vazba, je užitečné přemýšlet o přístupu k nezávaznému sexu kriticky, aby se nedostal do situací, ve kterých nechce být. Pokud však nezávazný sex přináší uspokojení a nevytváří citovou vazbu, může to být úplně v pořádku.

Markéta: Proč některé ženy nemohou dosáhnout orgasmu?

Lucie: Mohou tam být samozřejmě biologické a zdravotní překážky, které jsou ovlivněné sociokulturním prostředím, osobností ženy a životní fází, ve které se nachází. Existuje velká škála proměnných, které do toho vstupují. Za sebe bych řekla, že nejdůležitějším faktorem je neznalost vlastního těla a vědomí, co ženám dělá dobře. Vždycky říkáme, že klíčem k vlastní sexualitě je autoerotika. Ženy, které nemasturbují, neznají své tělo a bojí se komunikovat se svým partnerem, jsou většinou ty, které orgasmu nedosahují nebo s tím mají velké potíže. Neznalost vlastního těla je jeden z klíčových faktorů.

Pak mohou být další faktory, jako stresové období, kdy se ženy nedokážou uvolnit. U orgasmu platí, že hlavním orgánem je mozek. Pokud se dokážou vypnout, naladit se a uvolnit se, je to další věc, která jim pomůže dosáhnout orgasmu. Vždycky bude malé procento žen, kterým se to nikdy nepovede, a to může být způsobeno biologickými vlivy.

Moderní láska pokračuje! Od 1. května pro vás budeme pravidelně připravovat nové epizody a zapojit se do nich můžete s vašimi otázkami a příběhy o vztazích, randění a seznamování! Vaše hlasové dotazy posílejte na e-mail modernilaska@rozhlas.cz.

Vědecký svět se tím teď hodně zabývá. Existují teorie, že je důležité, jak je velký klitoris, jak je vzdálený od močové trubice, jak na sebe naléhají stěny. Uvidíme, co nám věda v tomto směru ještě přinese.

Petr: Asi před dekádou se hodně diskutovalo o bodu G jako o nějakém zázračném místě, jehož stimulací lze dosáhnout vaginálních orgasmů. Existuje něco takového?

Lucie: Myslím, že by si každá žena přála, kdyby existoval bod G a všechny by měly to zázračné místo, kam si sama žena nebo muž sáhne a mají skvělý sex se skvělým orgasmem. Bohužel, nic takového není. S bodem G je to složité, ale v podstatě jde o mýtus, který zavedl jeden americký gynekolog. Možná to byl anatom, který si všiml, že tam je nějaká struktura, a na základě toho usoudil, že by to mohl být bod, ze kterého ženy dosahují orgasmu.

Čtěte také

Další výzkumy toto však nepotvrdily. My sami máme výzkum, kde jsme se žen ptali, která místa v oblasti genitálu jsou pro ně nejcitlivější, a výsledky byly rozmanité. Pro některé je to klitoris, pro jiné poševní vchod, pro další první třetina přední stěny poševní nebo zadní část pochvy. Je to velice variabilní. Pro každou ženu je každé místo jinak citlivé a nic takového jako bod G neexistuje. Ale chci dodat, že to neznamená, že by ho některé ženy neměly. Některé ženy ho samozřejmě mít mohou.

Poslechněte si celý rozhovor o ženské sexualitě.

autoři: Petr Bouška , Markéta Šetinová
Spustit audio

Související