Život, vesmír a velrybí průjem. Komiks Craiga Thompsona Kosmo knedlíci je komplexní akční dobrodružka

26. únor 2020

Craig Thompson vylezl zpod deky a pustil se až do dalekého vesmíru. Autor slavného autobiografického komiksu Pod dekou se v novém albu Kosmo knedlíci vrhá do žánru akční dobrodružné sci-fi určené hlavně pro mladší čtenáře. Výsledek je strhující a zároveň nezaostává za jeho staršími, ambicióznějšími počiny.

Violet žije se svou rodinou v přívěsové kolonii kosmických lodí zakotvených poblíž bohaté vesmírné stanice. Její otec těží trus obřích vesmírných velryb, sloužící jako zdroj energie pro celý systém. Jednoho dne se ale ztratí a zároveň se celá kolonie ocitne v ohrožení kvůli epidemii velrybího průjmu. Violet se v té době nachází na stanici, kde její matka dostane práci. Rozhodne se ale na vlastní pěst pátrat po zmizelém otci. A matce tak nezbyde než začít pátrat po ní.

Komiks Kosmo knedlíci Craiga Thompsona

Už ze zápletky Kosmo knedlíků je jasné, že v příběhu dojde na spoustu akce. Do jednoduchého akčního příběhu o příslušnících jedné rodiny, kteří postupně vzájemně jeden druhého zachraňují uprostřed fekální ekologické katastrofy vesmírných rozměrů, dokázal Thompson zapracovat témata související s ekologií, třídními rozdíly ve společnosti, ale také s rodinnými vztahy, přátelstvím a potřebou mezilidské spolupráce.

Thompson vyrůstal ve fundamentalistickém křesťanském prostředí, a postupem let se zřekl tradicionalistických postojů svých rodičů, ale ne křesťanské víry jako takové. Své osobní zrání člověka, který má blízko k náboženskému pohledu na svět, ale zároveň se nechce zapouzdřit v konzervativismu, zachytil v oceňovaném komiksu Pod dekou. Ještě ambiciózněji se k otázkám víry vztáhnul v obsáhlé a formálně originální komiksové knize Habíbí.

Z komiksu Kosmo knedlíci Craiga Thompsona

V porovnání s jeho předchozí tvorbou mohou Kosmo knedlíci působit jako nenáročná, odlehčená zábava. Ale právě to je jedna z jejich předností. Motivy související s vírou se tu objevují spíš okrajově a jsou také vpletené do proudu akce. Ve svém žánru jsou Kosmo knedlíci špička Thompsonovy akční scény jsou obdivuhodně dynamické, velkolepé a přitom přehledné. Jeho kresba měla vždycky blízko ke cartoonu, ostatně jeho první výrazné album Good-bye, Chunky Rice je bajka o zlomových situacích v životě želvy a její myší kamarádky. V Kosmo knedlících ji ale Thompson dokáže plynule spojit s technologickým prostředím mezihvězdných stanic a kosmických lodí. Celkově je to komiks, který umí být eschatologický i skatologický zároveň.

Více o rodinném životě v dalekém kosmu a fekálních ekologických katastrofách si poslechněte v novém díle Ektoplasmy.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.