Zkontroloval jsi, jestli máme zamčeno? Ano, třicetkrát. Lidé s OCD mohou trpět, popkultura je karikuje

30. listopad 2021

„Když si třikrát umyji ruce, tak to neznamená, že mám OCD. Tito lidé někdy kvůli své poruše trpí,“ vysvětluje v Balancu na téma vztahů s lidmi s obsedantně kompulzivní poruchou psycholožka a psychoterapeutka Martina Kukolová. Porucha musí trvat delší dobu, projevuje se nutkavými myšlenkami, které nelze dostat z hlavy a obtěžují. Vzniklé napětí se uvolňuje kompulzí, mohou to být rituály, které se často opakují. Jak porozumět, pomoci a soužít s lidmi s OCD?

„Když takové chování překáží v pracovních nebo sociálních vztazích, je ke zvážení vyhledání pomoci.“ Někteří lidé mají jen obsesivní myšlenky, jiní rituály. Nemusí to být spojené, ale je to časté. Když je člověk schopen takové chování reflektovat a zastavit ho, nejedná se o poruchu, nevytváří se nepříjemné napětí.

Často je tato porucha spojena s čistotou a hygienou. Například přílišné mytí rukou. Může za tím být velký strach z nemoci a ze smrti. Někdy se tito lidé separují, protože život mezi lidmi je pro ně náročný. Izolace ale často projevy poruchy zhoršuje, stejně jako stresové a zátěžové situace.

Čtěte také

„Projevy se mohou měnit, přesmyknout do úplně jiné oblasti.“ Popkultura zobrazuje OCD jako karikaturu, jako podklad pro vtipy. Tito lidé ale mohou skutečně trpět, i tím, že je okolí nechápe, odsuzuje. Že si nedokáže představit, že nemohou své chování a myšlenky dostatečně regulovat. Hledají si způsob života a vztahy, ve kterých je jim dobře. Pokud chceme někomu s jakoukoliv obtíží pomoct, je dobré zeptat se ho, co chce a potřebuje. Můžeme mu být oporou, ale stát nohama pevně na zemi v realitě a nenechat se semlít.

Pusťte si celý rozhovor o OCD a pomoci lidem, kteří touto poruchou trpí.

autor: Petr Bouška
Spustit audio

Související