Zpověď: poslechněte si dokument o dívce, kterou v dětství zneužil kněz
Sexuální zneužití dítěte zasáhne nejen oběť, ale i její okolí. Zůstane po něm rána, která nikdy nezmizí. Jak k něčemu takovému dojde? Co všechno to vyvolá a zapříčiní? A jak se s tím dá naučit žít? Odpovědi nabízí hrdinka dokumentu Zpověď. Otevřené svědectví, které natočila publicistka a dramaturgyně Magdaléna Trusinová, zvítězilo na Prix Bohemia Radio 2020 v kategorii Dokument.
Když jí bylo jedenáct let, zneužíval ji kněz, který se přimkl k její rodině. Sice se mu záhy dokázala postavit, jenže sexuální násilí dětem naruší vznikající osobnost na všech jejích rovinách. Výsledkem jsou např. tendence k sebepoškozování, k závislostem, deprese, úzkosti nebo opakování škodlivých vztahových vzorců.
Hrdinka dokumentu Zpověď chce z pochopitelných důvodů zůstat v anonymitě. Sešly jsme se spolu mnohokrát. U ní doma, u mě, v kanceláři, ve studiu, samy i spolu s dalšími lidmi s podobnou zkušeností. Když vypráví o tom, co se jí stalo, cítím strašnou nespravedlnost. V jejím příběhu trpí oběti, a ne agresoři, vinu cítí jenom ti, na kterých se provinili jiní, odpuštění se nedává, ale vyžaduje.
Hrozně moc ji obdivuji. Za její sílu, odhodlání, neústupnost a přímočarost, i za její křehkost a za to, jak neúnavně pracuje se svým zraněním. Při tom nespouští ze zřetele své milé a blízké. Má toho za sebou hodně. Zestárla příliš rychle, přišla o dětství, o prepubertu. A nejen ona. Agresor, který ji zneužíval, ukradl tenhle čas také jejím rodičům a dalším blízkým.
Magdaléna Trusinová
Novinářka, která žánr rozhlasových dokumentů objevila až po desetileté praxi v médiích. Pro pořad DokuVlna připravila kromě Zpovědi také dokument Limity naděje – o vzniku jídelny, kde vaří ženy bez domova.
Hrdinka dokumentu vzpomíná, že poprvé ji napadlo jít ven se svým příběhem v souvislosti s kampaní #metoo, právě kvůli tomu, že v Česku na ni reagovali spíše (potenciální) agresoři, kteří se vůči ní tvrdě vymezovali, než samy oběti, které by se k ní přidávaly a o svých zkušenostech mluvily.
Téma sexuálního zneužívání dětí v církvích se v Česku aktuálně začíná otevírat, ovšem velmi pozvolna. Dokument Zpověď dává hlas těm, kdo většinou zahanbeně mlčí. Místem, kde mohou promluvit bez obav, jsou svépomocné skupiny pro přeživší sexuálního útoku. Např. SASA nebo svépomocná skupina spolku Konsent. Setkání nenahrazují individuální terapii, ale poskytují bezpečný prostor pro sdílení.
Sexuální zneužívání v církvi není jen abstraktní problém, ale jsou to hlavně konkrétní lidská svědectví, ze kterých mrazí. Poslechněte si v cyklu DokuVlna vítězný dokument Mezinárodního festivalu rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio 2020.
Související
-
Prolomit vlny: Katolický postoj k sexu působí utrpení. Dokáže to papež František změnit?
Srpnová návštěva papeže Františka v Irsku je dlouho očekávanou událostí.
-
Hergot! o zneužívání dětí v katolické církvi: Kde je církev, je i tento problém
SNAP znamená Survivors Network of Those Abused by Priests, česky tedy Síť přeživších, kteří byli zneužiti kněžími...
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.