Americká sportovní bublina. Dystopie, nutnost nebo zdroj optimismu?

7. srpen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy The Virginia Cavaliers hrají proti Penn State Nittany Lions (2012)

Pro Čecha není jednoduché si to představit, ale ve Spojených státech je univerzitní sport velkým terčem pozornosti a obrovským zdrojem peněz. Co se však stane, když sportovci samotní nechtějí z obavy o své zdraví hrát? A jak se liší přístup univerzit od profesionálních klubů z NHL, NBA a dalších soutěží?

Zatímco hokejová NHL a basketbalová NBA se stáhly do tzv. bublin, kdy se týmy snaží co nejvíc izolovat, baseballisté hrající soutěž MLB na zápasy cestují. „To s sebou nese řadu rizik a jeden z týmů se koronavirem nakazil,“ popisuje Vojta Jírovec. „Opatření nikdy nebudou dokonale důsledná a sport se stává globálním roznašečem,“ kritizuje Vojta Ondráček.

Velké problémy existují v univerzitním sportu, kde jsou studenti zároveň vysoce výkonnými hráči například amerického fotbalu. A právě univerzitní sportovci v současnosti protestují proti tomu, že by měli nastupovat v době pandemie. „Bez univerzitního fotbalu by některé školy mohly zkrachovat, což je na pováženou,“ vysvětluje Martin.

Čtěte také

„Je obrovský tlak na to, aby se univerzitní sezona znovu rozběhla i za těchto extrémních podmínek,“ pokračuje. Hráči samotní se ozývají, ale jejich možnosti jsou omezené. „Nedostávají zaplaceno nad rámec stipendia, ale svým univerzitám vydělávají astronomické příjmy. Výnos z reklam se rovná například třem posledním Super Bowlům,“ naznačuje Martin. 

Univerzitní sportovní spory nejsou tím jediným, kde v současnosti dochází ke tření. Saúdská Arábie toužila po koupi anglického fotbalového Newcastlu, z koupě nakonec ale sešlo kvůli pirátským streamům. Whistleblower Grigorij Rodčenkov vydává svou – velmi třaskavou – knihu o „Putinově dopingové říši“. A bobisté zjištují, jak nebezpečný jejich sport vlastně je.

Americký univerzitní sport je pro školy obrovským zdrojem zisku a mnohé instituce nyní prohlašují, že pokud se nerozběhnou soutěže, bude to mít katastrofální dopady. Naopak sportovci z obavy o zdraví hrát nechtějí. Jak probíhá současný konflikt?

Spustit audio

Související