Animovaný seriál BoJack Horseman: předčí nový Rick a Morty tuhle klasiku?

27. březen 2020

Aleš Stuchlý a Antonín Tesař přivítali ve studiu jednu z Buchet. Ivana Veselková sice animovanou tvorbu moc nemusí, ale seriál BoJack Horseman viděla, a tak se moderátoři pustili do společné reflexe této animované netflixové série. Proč stojí za to se k ní vrátit?

„Já nesnáším animace, ale tohle je výjimka,“ hodnotí Ivana animovaný seriál, kde v hlavní roli vystupuje kůň, který byl v 90. letech hvězdou sitcomu Horsing Around. „Jeho kariéra stagnuje, on stárne a období bezstarostnosti hvězdy, která si může dělat, co chce, končí a začíná na něj doléhat krize středního věku,“ přibližuje děj všech šesti sezón Tonda. Přestože seriál skončil v lednu, stojí za to se k němu vrátit. „Ten seriál je naprosto skvělej,“ dodává Tonda. „Patří do vlny dlouhých seriálů, které jsou soustředěné kolem problematického antihrdiny,“ říká o seriálu v režii Raphaela Bob-Waksberga, jehož hlavní inspirací byli Simpsonovi a seriál Mad Men.

Čtěte také

„Podařilo se mu dobře propojit oba dva světy: charakterovou quality TV s cartoonovou nadsázkou a rychlopalným humorem,“ popisuje Tonda animované prostředí, kde není problém spojit antropomorfní postavy a bláznivý scénář. „Skvělá kombinace trefného humoru, který glosuje současný Hollywood, a existenciální melancholie, kterou seriál převzal z Mad Menů a i přes animovanou formu ji dokáže zobrazit.“

Ivana se našla v postavě růžově kočičky Caroline, která hodně cvičí a běhá. „Líbí se mi, že to není černobílý, není tam ani dobrý, ani špatný hrdina,“ shrnuje Ivana. „Když to skončilo, bylo mi smutno,“ dodává a moderátoři se shodují, že to je nejlepší znamení dobrého seriálu. Aleš měl stejné pocity u Opičího krále. „Ústřední postava je silná, ale trochu se zapomíná na to, že ten seriál je skvělá satira současného Hollywoodu na mnoha úrovních. V jedné sérii se například dělá skvělá parodie na seriály typu True Detective,“ upozorňuje Tonda.

Čtěte také

V posledních letech seriál reflektoval mimo jiné i témata sexuálních predátorů a s tím související proměnu kariéry, na jejímž okraji se některé hvězdy ocitly. Kriticky se seriál staví i k fenoménu blogerství nebo se vyjadřuje ke kontroverzním tématům, jako jsou například potraty. „Společně se South Parkem je to asi jediný seriál, který velmi jízlivě, ale trefně dokáže mluvit o zneužívání konceptu politické korektnosti a toho, že se někdy používá jako silový argument, za kterým jsou zištné cíle a zájmy. Dokáže jít kontroverzně do problémů, o kterých se nemluví,“ shrnuje Tonda.

Jaký osud potkal epidemiologa ve filmu Nákaza? Co čekat od filmu Díra? Jak chtějí tvůrci pornografie pomoci v Cannes? Které filmové festivaly se zrušily? Pusťte si Čelisti.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.