Moje jméno a případná přezdívka:
Anna Kárníková
Jsem ročník:
1983
Na Radiu Wave zastávám práci?
Autorka glos Prolomit vlny
Co už jsem v minulosti stihla a co dělám, když zrovna nejsem na Wavu?
Od září 2019 jsem ředitelkou významné ekologické organizace Hnutí DUHA – Friends of the Earth Czech Republic. V neziskovém sektoru působím od roku 2018 (2018-2019 vedla Centrum pro dopravu a energetiku). V letech 2014-2017 jsem vedla na Úřadu vlády Odbor pro udržitelný rozvoj, který zajišťoval koordinaci napříč resorty v agendě udržitelného rozvoje. Se svým týmem jsem připravila rozvojovou strategii Česká republika 2030. Věnuji se propojení environmentálních a sociálních témat. Studovala jsem na Univerzitě Karlově v Praze (Evropská studia) a London School of Economics and Political Science (Politiky životního prostředí).
Všechny články
-
Zapatlaná Mona Lisa, blokované silnice, přilepení lidé. Aktivismus, který funguje, i když lidi štve
Protesty klimatických aktivistů a aktivistek se v posledních letech stupňují. V české debatě máme tendenci je vnímat jako pomatence odtržené od „obyčejných lidí“.
-
Letní přemítání nad ještěřím a mateřským mozkem
Ve vsi, kam jezdím na léto, visí od června na obecní nástěnce výzva: nenapouštějte bazény, nezalévejte, vedlejší vesnice už musí vodu dovážet. Varování zůstává bez efektu.
-
Sázení stromů jako neurotický tik provinilé civilizace. Příroda to umí levněji a lépe
Vysazování má v dnešní době až terapeutický účinek a je tak i způsobem, jak lidem dodat pocit, že přispívají k řešení komplikovaného problému něčím nekomplikovaně dobrým.
-
Cesta z krize Kima Stanleyho Robinsona – uhlíková měna, nové náboženství i terorismus
Představit si katastrofu je pro nás mnohem jednodušší, než představit si cestu, která by nás z ní vyvedla.
-
Končí prezident, který si „nebyl jist“ klimatickou krizí. Co přinese ten nový?
Nevidím prezidentskou volbu jako rozhodování se mezi dvěma světy. Jedno je ale jasné – destruktivní výpady vůči ochraně klimatu už z Hradu zaznívat nebudou.
-
Nenechme se zredukovat na spotřebitele. Tři mentální návyky pro záchranu našeho světa
Zimní klid, který zažívá koncem roku příroda i řada z nás, vyzývá k bilancování. Jaké osobní změny mohou mít největší efekt na ochranu přírody a klimatu?
-
Tvrzení o uhlíkové neutralitě světového mistrovství: vlastňák pro Katar, FIFA i pro planetu
Katarské mistrovství světa ve fotbale mělo být podle pořádající země a globální fotbalové asociace FIFA historicky první uhlíkově neutrální akcí svého druhu.
-
Green Deal Summit zkusil přelakovat černé zlato nazeleno. Ekologická veřejnost protestuje
Měla to být docela obyčejná (i když trochu nóbl) konference Hospodářských novin, kde se lidé z byznysu baví s lidmi z byznysu o tom, jak uchopit European Green Deal.
-
721 metrů mezi přírodou a lunaparkem. Sky Bridge na Dolní Moravě napíná turistické kapacity krajiny
Americký časopis Time zařadil visutou lávku u Králického Sněžníku mezi padesát nejkrásnějších míst světa. Prokazuje nám tím ale medvědí službu.
-
Boomeři: proč je potřeba jim naslouchat a jak se u toho úplně nevytočit
Hláška „OK boomer“ od roku 2019 ovládá internet, s hashtagem #OKboomer najdeme jen na síti TikTok videa se stovkami milionů zhlédnutí.