Automatky s Danielou Komatovič: Jaké to je být světově uznávanou designérkou a matkou dvou synů?

1. září 2017
Automatky
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy automatky host

Daniela Komatovič coby grafická designérka Daniela Krákorová potkala ve 23 letech svého budoucího srbského manžela Aleksandara. Ten tehdy přišel do Prahy dostudovat práva. Oženil se s Danielou, která mu o pár let později porodila dva syny. Dnes jsou spolu 18 let, 9 let žijí v Bělehradě, obchodují s drahými kameny a luxusními šperky nejen od Daniely.

Po letech zkušeností v oboru totiž začala Daniela navrhovat šperky sama. Nejdříve pro sebe a později i pro přátele a známé. Za autorskou kolekci šperků Eye To The Soul získala letos v Miláně prestižní mezinárodní cenu A’Design Award & Competition. Zlaté ocenění v kategorii Šperky, hodinky a brýle obdržela od poroty čítající 173 odborníků z řad designérů, obchodníků, akademiků a novinářů z celého světa. Její práce je zaujala na londýnské platformě Not Just a Label, která sdružuje návrháře z celého světa.

„Kdyby mě ze soutěže nekontaktovali, sama bych se do ní nikdy nepřihlásila. A když jsem zjistila, kolik je potřeba vyplnit papírů, chtěla jsem účast vzdát. Nakonec všechny formuláře vyplnily holky z mého týmu, jinak bych se nezúčastnila,“ říká Daniela.

Zatímco v Čechách se o mezinárodním úspěchu krajanky příliš nemluví, v Srbsku je Daniela Komatovič známou osobností. Ačkoliv se do Bělehradu přesunula teprve před devíti lety, tamější média oznamovala její vítězství v televizi, novinách i časopisech. Do Srbska se stěhovala bez hlubší znalosti jazyka, s malým dítětem a druhým na cestě.

„Měli jsme tři důvody, proč odjet. Manžel vedl sedm let z Prahy byznys, který nemohl dostatečně rozvíjet bez osobní přítomnosti v Srbsku. Také mu chyběla balkánská vřelost, slunce a ta energie, která se tam vznáší ve vzduchu. A pro mě to byla vítaná změna, žila jsem celý život v Praze, kde jsem se i narodila a bylo mi tu najednou už všechno stejné, už mě to tu nudilo. Srbsko je krásná země, s nádhernou přírodou a skvělým jídlem,“ dodává Daniela, které v roce 2002 vyšla kuchařka s názvem Balkánská kuchyně.

Poslechněte si v Automatkách rozhovor s houževnatou matkou dvou synů, grafickou designérkou, návrhářkou šperků a výtvarnicí v jedné osobě. Jak se jí žije na Balkáně a jak zvládá tolik práce se dvěma dětmi v zádech? Vstává s východem slunce a při ranní kávě stihne uvařit, ateliér má doma, pracuje deset hodin denně, její děti se doma neperou a o víkendech s nimi jezdí na kole a na kolečkových bruslích.

autor: Barbora Sedláčková
Spustit audio